Ve středních Čechách přibylo turistů Konopišti, Mníšku a Březnici

Ve středních Čechách v loňském roce vzrostla návštěvnost jen třem památkám - zámkům Konopiště, v Mníšku pod Brdy u Prahy a v Březnici na Příbramsku. Nejnavštěvovanější středočeskou památkou zůstal loni hrad Karlštejn na Berounsku. Následoval ho zámek Konopiště na Benešovsku a třetí pozice patřila Křivoklátu na Rakovnicku. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytla Jana Hessová z Národního památkového ústavu. 

Na Karlštejn, který byl třetím nejnavštěvovanějším hradem v Česku, loni zamířilo 217.717 lidí, což bylo o 5000 méně než v roce 2012. Naopak konopišťský zámek si polepšil. Navštívilo ho 134.322 lidí, zhruba o 20.000 více než předloni. Vyšší návštěvnost byla podle kastelánky Marie Krejčové v doplňkových expozicích v Muzeu svatého Jiří a ve střelnici, kam byl při předložení vstupenky z prvního nebo druhého okruhu vstup zdarma. 
    
Třetí nejnavštěvovanějších památka v regionu, Křivoklát, loni přilákala 102.176 lidí. Počet zájemců o placené prohlídky se meziročně zvýšil, klesl ale počet návštěvníků doprovodných akcí. 
    
Správci památek vidí za úbytkem návštěvnosti hlavně počasí. Karlštejnský kastelán Jaromír Kubů připomněl, že byla dlouhá zima. Po ní přišly povodně, jež zatopily parkoviště pod hradem. Nepříznivým vlivem podle něj bylo také to, že hned po záplavách začala dlouhá tropická vedra. 
    
Podle kastelánky sázavského kláštera Slávky Matoušové se pokles návštěvnosti týkal hlavně období mimo prázdnin - jara s chladným počasím a září. "V deštivém a chladném období také poklesl počet návštěvníků na kulturní akce, které se odehrávaly pod širým nebem," podotkla. Nepříznivý vliv na návštěvnost má podle ní i finanční situace lidí, což se projevuje zejména tím, že přijíždí méně školních skupin a seniorů. "Lid je přehlcen velkým množstvím nejrůznějších akcí nejlépe zadarmo," míní kastelán hradů Točník a Žebrák Petr Zemánek. 
    
Podle kastelána hořovického zámku Libora Knížka byl propad v návštěvnosti zaznamenám zejména v květnu a červnu v období školních zájezdů. Podle něj to může souviset i s tím, že nejsou uznávány odpracované hodiny pedagogů při akcích mimo školu.
 
zdroj: ČTK