Pozvání na výstavu fotografií z cest po Africe a Ománu - Markéta Kobrsková

Výstava se koná v Berouně v galerii Holandského domu od 3. 4. - 29. 4. 2023. Vernisáž proběhne v pondělí 3. dubna od 17.00 hodin. Název výstavy: Mgr. Markéta Kobrsková: Na cestách: Afrika a Omán .  Již 15 let se profesionálně věnuji fotografování. Má tvorba zahrnuje širokou škálu oblastí zájmu. Mimo jiné jsem byla oficiálním fotografem na různých společenských a VIP akcích (Český slavík, Český Lev, Česká Miss, předávání filmových cen TRILOBIT), též jsem fotografovala mnoho známých českých a zahraničních celebrit (fotoreportáže, titulní strany časopisů, kalendáře, ale i soukromé akce). Mé fotografie byly vystaveny na dvanácti společných autorských výstavách a na dvou mých vlastních v Centru FOTOŠKODA vPraze a Cestovatelském festivalu Letem světem.

NĚCO MÁLO O MNĚ

Narodila jsem se v Praze, své dětství jsem trávila v krásné přírodě na Berounsku ve Zdicích.

Již 15 let se profesionálně věnuji fotografování. Má tvorba zahrnuje širokou škálu oblastí zájmu. Mimo jiné jsem byla oficiálním fotografem na různých společenských a VIP akcích (Český slavík, Český Lev, Česká Miss, předávání filmových cen TRILOBIT), též jsem fotografovala mnoho známých českých a zahraničních celebrit (fotoreportáže, titulní strany časopisů, kalendáře, ale i soukromé akce). Mé fotografie byly vystaveny na dvanácti společných autorských výstavách a na dvou mých vlastních v Centru FOTOŠKODA vPraze a Cestovatelském festivalu Letem světem.

Mezi mé koníčky patří cestování, poznávání různých míst, lidí a jejich kultur. Nejraději dokumentuji krásu krajiny a lidí žijících v různých částech světa. K mým oblíbeným destinacím na fotografování patří Česká republika, Francie, USA, Afrika, Omán, Norsko, Švýcarsko, Portugalsko a další...

Cestování po AFRICE

V listopadu 2017 jsem poprvé navštívila divokou přírodu v Africe - Zimbabwe u Viktoriiných vodopádů, Okavango Delta v Botswaně a Moremi Game Reserve.

Naše cesta začínala ve Victoria Falls, v Zimbabwe. Druhý den ráno jsem si přivstala, bohužel první návštěvníci mohou k vodopádům až při otevření vstupu (7h, otevírací doba se mění). Brzké vstávání se mi vyplatilo a byla jsem zde skoro sama. Stojí za to přijít sem brzy ráno, protože ranní slunce nad vodopádem vytvoří nádhernou duhu. Cesta se vine v horní části podél vodopádů, kde jsou krásné výhledy. Celá procházka vám zabere určitě přes dvě hodiny času a to do toho nepočítám své fotografování, já tam strávila přes půl dne.

Třetí den nás čekal přelet do Botswany. První přelet malým letadlem byl do kempu Kanana, Okavango Delta. Byl to zvláštní pocit přesednout z velkého letadla do takto malého, které je pro 6 lidí a kde pilotkou je žena ☺. Nejdříve jsem z toho byla poměrně nervózní, ale výhledy stály za to vzrušení. Letíte celou dobu nad nekonečnou krajinou bez jediné známky lidské činnosti a pod sebou občas zahlédnete např. stáda slonů nebo impal. Fascinovaly mě dlouhé prašné cesty, z letadla byly vidět jen rovné čáry mizející někde v dálce. V tomto místě doporučuji vyzkoušet Mokoro kánoe. Vzali nás na 4 hodinovou projížďku. Sednete si do kánoe a za vámi řídí loď jeden z průvodců odpichující se ode dna tyčí. Začátek projížďky je zajímavý především krajinou, kdy se plavíte vodou prorostlou trávou a jinou vegetací, až se dostanete na místo, kde hnízdí tisíce ptáků nejrůznějších druhů a velikostí. Nikdy jsem jich neviděla tolik pohromadě a jejich křik je nezapomenutelný. Nejvíce mě asi zaujali kormoráni, těch tam bylo nejvíce. Jen pro představu na jednom keři jich sedělo třeba 50.

Pátý den nás čekal další přelet do kempu Shinde, Okavango delta. Po příjezdu se začínalo brzy šeřit a nás čekala dobrodružná výprava za hrochy, kteří přicházeli přímo ke kempu a jen díky oplocení se nedostali dovnitř. Hroši funí, mlaskají a je hezké vidět pochodovat je po louce. Další den brzy ráno jsme se vypravili zase za focením. Měla jsem štěstí, protože zde jsem vyfotografovala nádherného lva předvádějícího se před samicí. Tuto fotografii můžete vidět na výstavě. Zvířat jsme ten den viděli hodně, ale ne ve velkých stádech.

Poslední přelet byl do kempu Moremi Game Reserve, což je nádherný dřevěný kemp u jezera plného hrochů a ptáků. Na vyjížďce přírodou jsme měli možnost potkat také bílého nosorožce a velká stáda bizonů.

 

zdejší lidi a jejich životní styl.

V lednu 2018 jsem odletěla fotografovat do Keni - parky Amboseli, Naivasha a Masai Mara, odkud jsem si přivezla další cenné fotografie zvířat a z tamní přírody. Dále jsme byli několik dnů v hlavním městě Nairobi a poté následoval přelet do Ukundy, která se nachází u oceánu nedaleko Mombasy. Zde bylo pro změnu zajímavé pozorovat

Nejvíce se mi z této cesty líbil park Masai Mara, kde bylo mnoho druhů zvířat. U tohoto parku se nachází řada masajských vesnic. Jednu z nejstarších vesnic jsem navštívila. Masajové mě provedli jejich vesnicí z hliněných domků, zatančili mi jejich tradiční tanec a rozdělali oheň bez pomoci moderních vymožeností, jako jsou zápalky, nebo zapalovač. Ukázali mi keře,

jejichž listy odpuzují lvy nebo ty, které odpuzují komáry.

Zároveň jsem mohla pozorovat jejich krásný vztah k přírodě. Děti pobíhaly všude kolem mě a na rozdíl od Masajů je mé focení moc bavilo :). Masajové se neradi fotí, protože věří, že jim focení krade duši. Masajové mají vždy krásné barevné oblečení, které vidíte už zdálky i na pastevcích v divoké krajině.

Národní park Naivasha je nejhezčí si vychutnat z lodě, kterou plujete po jezeře a vidíte hrochy, ptáky Marabu, orly a další zvířata.

V národním parku Hell's Gate jsme využili možnosti projet si park na kole. Je to jeden z mála parků, kde nemusíte mít průvodce a jedete kolem zvířat bez auta. Je to opravdu dobrodružné, zvláště když vám do cesty vstoupí stádo nebezpečných buvolů a vy nevíte, jak se zachovat!

Amboseli je kouzelné díky množství slonů a jejich rodin s mláďaty. Slona považuji za jedno z nejkrásnějších zvířat. Zde také vznikly snímky slona brodícího se ve vodě.

Když máte štěstí a přeje tomu počasí, v brzkých ranních hodinách můžete pozorovat scenérie s horou Kilimandžáro, stojící hrdě v pozadí.