Dva europoslanci uspořádali slyšení o Benešových dekretech

Veřejné slyšení o takzvaných Benešových dekretech uspořádali minulé pondělí v Evropském parlamentu v Bruselu maďarský europoslanec Zoltán Bagó a jeho slovenský kolega Alajos Mészáros. Slovenská poslankyně Katarína Neveďalová označila celou akci, jíž se podle ní nezúčastnili žádní další europoslanci, za nešťastnou. Podle českého europoslance poslance Libora Roučka nemají akce tohoto druhu "naprosto žádný význam".

Je to součást širšího dialogu mezi slovenskou a maďarskou stranou a snahu o urovnání problematických bodů ve vzájemných vztazích, řekl ČTK Mészáros. Tentokrát to bylo zaměřené na Benešovy dekrety, které vedly i k vystěhování Maďarů ze Slovenska v rámci nucené výměny občanů, uvedl.
 
Hlavním poselstvím mělo být, aby obě strany o celé věci jednaly a pokud se v poválečných dekretech československého prezidenta Edvarda Beneše najdou body, které nejsou v souladu s evropskými zákony, měly by se odstranit, uvedl Mészáros. Podle něj jde především o princip kolektivní viny.
 
Veřejná slyšení a debaty se pořádají v EP často. Na dnešním jednání podle slovenské europoslankyně Neveďalové nebyl kromě dvou pořádajících poslanců, žádný další zákonodárce. Na setkání vystoupil profesor Rudolf Rezsohazy z Katolické univerzity v Lovani v Belgii a Attila Horváth a Ágoston Korom z vysokých škol v Maďarsku.
 
Bagó je z vládní strany Fidesz. On i Mészáros jsou členy největšího poslaneckého klubu v EP, středopravé Evropské lidové strany (EPP).
 
Europoslankyně Neveďalová celou akci kritizovala jako nevyváženou. Podle ní šlo o "kvazislyšení", na kterém nebyli žádní další europoslanci. A jak to u jiných veřejných slyšení bývá, nebyla tam rovnováha obou stran, protože nebyli pozváni žádní slovenští odborníci, řekla Neveďalová ČTK.
 
Zdůraznila, že nyní panují mezi Slovenskem a Maďarskem velmi dobré vztahy. V tomto kontextu je to celé trochu hloupé a nešťastné, uvedla s tím, že "to nepomáhá nikomu a jen se rozdmýchávají vášně, které nejsou potřebné".
 
Český europoslanec Libor Rouček ČTK řekl, že šlo o akci, "která nikoho nezajímá". "Nešlo o to, že Evropský parlament nebo i EPP dělaly slyšení. Jsou to věci které nemají naprosto žádný význam a nikoho to nezajímá. Je to zcela pro vnitromaďarskou politickou potřebu. Nikdo jiný tomu nevěnuje pozornost," dodal.
 
Mészáros také připomněl petici namířenou proti usnesení slovenského parlamentu z roku 2007 o neměnnosti Benešových dekretů, kterou podal loni v říjnu v petičním výboru Evropského výboru parlamentu maďarský profesor práva Imre Juhász. Petiční výbor si vyžádal stanovisko dvou dalších výborů, výboru pro právní záležitosti a pro občanské svobody, a pak posoudí, jak bude postupovat dál, dodal.
 
Autor: ČTK