Zdanění hazardu více peněz do rozpočtu nepřinese. Zvýší se počet nelegálních provozovatelů

Ministryně financí Alena Schillerová představí dnes na jednání vlády ČR návrh na  zvýšení příjmů veřejného státního rozpočtu ze zdanění tabáku, lihu a hazardu. Ministryně prosazuje navýšení daní pro tabákový a lihový průmysl, dále pro loterie, sazku a živou hru. Konkrétně u novelizace zákona o dani z hazardních her jde o navýšení sazby u loterií, binga a živé hry ze stávajících 23 % na 30 %. Na tento návrh se rozhodnul ve svém krátkém tiskovém vyjádření reagovat David Huspeka, výkonný ředitel skupiny Rebuy Stars, která patří k největším tuzemským provozovatelům kasin.

„Hazardní průmysl byl v ČR v posledních letech silně zregulován a nevidíme důvod pro další změny. Takový tlak na legální poskytovatele je neúnosný. Ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že takto prudké zvýšení daně nepovede k nárůstu černých heren a nelegálního hazardu, s čímž rozhodně nesouhlasíme. Pokud jde MF ČR opravdu o dobro občanů, a nejen o rychlé peníze do státní kasy, měl by se primárně začít prosazovat mnohem tvrdší postup vůči nelegálním poskytovatelům a výrazně zpřísnit mechanismus kontrol a sankcí. Představa, že vyšší zdanění automaticky přinese více peněz do rozpočtu, je opravdu lichá,“ sdělil David Huspeka za skupinu Rebuy Stars.

„Regulace hazardu formou vyšších daní vede k jedinému – stejně jako u protikuřáckého zákona, spousta majitelů pověsí na dveře cedulku „soukromá společnost“ a bude pořádat například pokerové turnaje nelegálně, bez registrací a samozřejmě bez odvádění daní. Takto se mimo jiné dostanou velmi snadno k hazardu mladiství, protože neoficiální hraní nepodléhá kontrolám,“ říká David Huspeka.

„Ministerstvo navíc zcela nelogicky hazard dává do stejné kategorie jako tabák a líh a argumentuje tím, že zdražit neřesti je nejlepší prevencí. V tomto bych rád uvedl na pravou míru, že na rozdíl od alkoholu a cigaret, u hazardu s vyšší daní neroste cena. Náklady rostou pouze provozovatelům, nikoliv hostům kasina,“ vysvětluje David Huspeka.