Zdanění hazardu více peněz do rozpočtu nepřinese. Zvýší se počet nelegálních provozovatelů

27. 05 2019 | Ministryně financí Alena Schillerová představí dnes na jednání vlády ČR návrh na  zvýšení příjmů veřejného státního rozpočtu ze zdanění tabáku, lihu a hazardu. Ministryně prosazuje navýšení daní pro tabákový a lihový průmysl, dále pro loterie, sazku a živou hru. Konkrétně u novelizace zákona o dani z hazardních her jde o navýšení sazby u loterií, binga a živé hry ze stávajících 23 % na 30 %. Na tento návrh se rozhodnul ve svém krátkém tiskovém vyjádření reagovat David Huspeka, výkonný ředitel skupiny Rebuy Stars, která patří k největším tuzemským provozovatelům kasin.

„Hazardní průmysl byl v ČR v posledních letech silně zregulován a nevidíme důvod pro další změny. Takový tlak na legální poskytovatele je neúnosný. Ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že takto prudké zvýšení daně nepovede k nárůstu černých heren a nelegálního hazardu, s čímž rozhodně nesouhlasíme. Pokud jde MF ČR opravdu o dobro občanů, a nejen o rychlé peníze do státní kasy, měl by se primárně začít prosazovat mnohem tvrdší postup vůči nelegálním poskytovatelům a výrazně zpřísnit mechanismus kontrol a sankcí. Představa, že vyšší zdanění automaticky přinese více peněz do rozpočtu, je opravdu lichá,“ sdělil David Huspeka za skupinu Rebuy Stars.

„Regulace hazardu formou vyšších daní vede k jedinému – stejně jako u protikuřáckého zákona, spousta majitelů pověsí na dveře cedulku „soukromá společnost“ a bude pořádat například pokerové turnaje nelegálně, bez registrací a samozřejmě bez odvádění daní. Takto se mimo jiné dostanou velmi snadno k hazardu mladiství, protože neoficiální hraní nepodléhá kontrolám,“ říká David Huspeka.

„Ministerstvo navíc zcela nelogicky hazard dává do stejné kategorie jako tabák a líh a argumentuje tím, že zdražit neřesti je nejlepší prevencí. V tomto bych rád uvedl na pravou míru, že na rozdíl od alkoholu a cigaret, u hazardu s vyšší daní neroste cena. Náklady rostou pouze provozovatelům, nikoliv hostům kasina,“ vysvětluje David Huspeka.
 

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO