Vondráčková na Karlštejně oslavila 50 let na české scéně

Helena Vondráčková koncertem na Karlštejně oslavila 50 let svého působení v populární hudbě. Zazněly písně z počátků její kariéry i novější hity jako Já půjdu dál nebo To tehdy padal déšť. Zpěvačku doprovodila skupina Charlie Band. Na nádvoří hradu dnes večer přišlo asi 700 diváků. ČTK to za organizátory koncertu řekl Janis Sidovský. Na září chystá zpěvačka nové album s výběrem největších hitů.

Koncert začal prvním singlem Vondráčkové z roku 1964, tedy Červenou řekou. Následoval mix dalších písní z šedesátých let, například Proč mě nikdo nemá rád, Pátá, Chytila jsem na pasece motýlka a dalších. Postupně představila průřez svou tvorbou včetně písně Neuč slunce hřát, která patří k jejím novějším hitům. Na Karlštejně vystoupila Vondráčková i před deseti lety při premiérovém koncertu Královen popu. O rok dříve si v karlštejnské kapli vzala za manžela Martina Michala. I proto je podle zpěvačky pro ni tento hrad osudový.
 
Generální ředitel České mincovny Radek Šulta předal Vondáčkové dárek v podobě pamětní medaile s portrétem zpěvačky a nápisem Mezinárodně nejúspěšnější česká zpěvačka. Mincovna chystá i speciální sérii pro chystané album s výběrem hitů Vondráčkové. Mělo by vyjít přesně padesát letech od dne, kdy v karlínském studiu natáčela singl Červená řeka. Křest se připravuje na 3. září.
 
Zpěvačka má na kontě přes 80 sólových alb a téměř dvacet filmových, televizních a muzikálových rolí. Natočila zhruba 800 písní. Svou kariéru odstartovala v roce 1964 v soutěži Hledáme nové talenty. Začala vystupovat v divadle Rokoko, kde se potkala s Václavem Neckářem a Martou Kubišovou. Spolu zpívali v triu Golden Kids. Jeho úspěšný rozjezd byl začátkem 70. let přerušen, protože Kubišová nesměla z politických důvodů vystupovat.
 
Vondráčková za svého vstoupila také na stříbrné plátno, nejúspěšnější byla hned její první role v pohádkovém muzikálu Šíleně smutná princezna. Svůj hlas propůjčila také filmovým hitům Noc na Karlštejně a S tebou mě baví svět, které proslavily její písně Lásko má, já stůňu a Sladké mámení.
 
Výraznou kapitolu v umělecké dráze Vondráčkové tvoří muzikály, kterým věnovala úspěšné album Helena na Broadwayi. Objevila se v inscenacích Les Misérables, Hello, Dolly, Cats, Mona Lisa nebo Baron Prášil. Na přelomu 90. let se vrátila na přední příčky hitparád s tanečními hity Dlouhá noc nebo Já půjdu dál. Hostovala v nahrávce Bulhaři skupiny J.A.R. Akademie české populární hudby ji v roce 2002 ocenila titulem zpěvačka roku i cenou Síň slávy. V říjnu 2013 vydala zatím své poslední studiové album Touhy.
 
zdroj: ČTK