Ve Všeradicích na Berounsku skončily opravy zámeckého statku

Ve Všeradicích na Berounsku byl včera po rozsáhlých opravách slavnostně otevřen areál zámeckého statku, který chátral a nikdo ho nevyužíval. Rekonstrukcí prošel památkově chráněný špýchar, kde vznikla galerie a muzeum nejznámější místní rodačky Magdaleny Dobromily Rettigové, která je známá jako autorka kuchařek. V bývalém kravíně vzniklo ubytovací zařízení a restaurace s konferenčním sálem. Náklady na rekonstrukci dosáhly 44 milionů korun, řekl ČTK starosta Bohumil Stibal. 

O opravy se podle starosty zasloužilo především zdejší občanské sdružení Všeradova země. Od oprav historického objektu si slibuje zvýšený zájem turistů. "Naše obec má zájem stát se kulturním centrem Podbrdska, tak jsme byli hrozně rádi, že tady něco takového vzniká," dodal Stibal. 

Opravy areálu podle Stibala trvaly dva roky. Předtím byl zámecký statek asi 15 let zavřený, chátral a například u zachráněného špýcharu z roku 1696 hrozilo, že se zřítí. "Podařilo se tam zachovat spoustu prvků jako třeba trámů a je to jedině dobře, protože statek by jinak dál chátral. A není o co stát, když máte v obci ruinu," dodal Stibal. Středočeský kraj podpořil opravy dotací téměř 20 milionů korun. 
    
Opravené prostory jsou už otevřeny delší dobu a podle starosty zatím fungovaly ve zkušebním provozu. Do dubna v areálu vznikne také malý pivovar. Restaurace a ubytovací kapacity na statku vznikly především kvůli turistům. Obec Všeradice leží na okraji Berounska poblíž hranic s Příbramskem, trvale tam žije přes 400 obyvatel. 
 
zdroj: ČTK