Ve středočeských statutárních městech jde do voleb 23 stran

Ve středočeských statutárních městech úřady zaregistrovaly 23 stran, v Kladně se bude ucházet o hlasy voliců 12 subjektů, v Mladé Boleslavi 11 subjektů. Je to o dvě více než v roce 2010. ČTK to sdělili zástupci radnic, které dnes dokončily registrace kandidátek. Primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) i primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) budou funkci obhajovat.  

O kladenské primátorské křeslo bude také za sociální demokraty bojovat primátorův náměstek Vojtěch Volf. Hlasy voličů se bude snažit získat i Jiránkův předchůdce ve funkci Milan Volf (dříve ODS, nyní Volba pro Kladno). Stejně jako před čtyřmi lety bude kandidovat zástupce komunistů, ekonom Vladimír Moucha.
 
Za Stranu svobodných občanů bude kandidovat Vlastimil Švarc, za KDU-ČSL Blanka Součková, sdružení Lepší Kladno a Starostové do voleb povede Milan Hamerský, jedničkou TOP 09 bude nynější zastupitel Petr Soudek a Strany zelených Eva Češpivová. Koalici hnutí Úsvit přímé demokracie s hnutím Otevřená radnice v Kladně povede zástupce letecké společnosti Petr Sedmera. Kandidátku hnutí Národní kongres - STOP ubytovnám pro nepřizpůsobivé povede speciální pedagog Ivo Švajner.
 
Ve volbách před čtyřmi lety zvítězila v Kladně ODS s téměř 35 procenty hlasů a 13 mandáty, druhá skončila ČSSD s osmi mandáty. Tyto strany vytvořily radniční koalici. Na dalších místech skončily Volba pro Kladno s šesti, KSČM se čtyřmi a TOP 09 se dvěma křesly pro zastupitele.
 
V Mladé Boleslavi patřil v minulých volbách mezi soupeře primátora Nwelatiho někdejší hejtmanův náměstek pro dopravu Robin Povšík (ČSSD), který je nyní náměstkem ministryně práce a sociálních věcí. Letos ale z vlastního rozhodnutí v čele kandidátky nebude a na jeho pozici stane krajský radní Karel Horčička. Lídrem kandidátky TOP 09 bude stejně jako před čtyřmi lety nynější Nwelatiho náměstek Daniel Marek. Hnutí Volba pro Mladou Boleslav se chystá jít do voleb spolu s hnutím ANO, lídrem kandidátky bude náměstek primátora Jiří Bouška (Volba pro Mladou Boleslav).
 
Nově se v Mladé Boleslavi do komunálních voleb zapojí hnutí Otevřená radnice v čele s podnikatelem Břetislavem Mauermannem ml. Stranu zelených zastoupí vedoucí střediska Probační a mediační služby v Mladé Boleslavi Jana Zelená. Lídrem Komunistické strany Čech a Moravy bude letos Karel Skála, za KDU-ČSL kandiduje Luboš Dvořák, za Stranu svobodných občanů Jan Matyásko a za Mladoboleslavské hnutí nezávislých Filip Šubr.
 
Ve volbách před čtyřmi lety v druhém největším středočeském městě zvítězila ODS se ziskem téměř 40 procent hlasů a 15 mandáty. Na druhém místě skončila ČSSD s devíti mandáty, po třech křeslech v zastupitelstvu získala Volba pro Mladou Boleslav, KSČM a TOP 09. Vládnoucí koalici vytvořily ODS, Volba pro Mladou Boleslav a TOP 09.
 
zdroj: ČTK