Ve Středočeském kraji klesla nemocnost, chřipek ale bylo víc

Ve Středočeském kraji za uplynulý týden klesl celkový počet pacientů s respirační chorobou, ale přibylo chřipek. V regionu bylo 1620 nemocných na 100.000 obyvatel, což je o tři procenta méně. Nadále v kraji platí zákazy návštěv v některých nemocnicích a dalších zařízeních. V posledním týdnu nikdo ve středních Čechách kvůli chřipce nezemřel, od začátku roku to bylo devět lidí. ČTK o tom dnes informovala epidemioložka krajské hygienické stanice Iva Domasová. 

Respiračních onemocnění v kraji za poslední týden ubylo ve všech věkových skupinách kromě lidí mezi 25 a 59 lety. Počet onemocnění podobných chřipce ale podle Domasové v týdnu vzrostl o 30 procent na 289. "V devíti krajích nemocnost klesla, takže si myslím, že to bude postupně i tady," poznamenala Domasová. Tento týden měli hygienici nahlášené také dva závažné případy chřipky, minulý týden jich bylo sedm. 

Největší nemocnost je podle aktuálních údajů hygieniků na Příbramsku, kde zaznamenali 2277 nemocných na 100.000 obyvatel. Přes 2000 nemocných je také v okrese Praha-východ a na Mladoboleslavsku. Hranice pro vyhlášení epidemie v kraji se pohybuje mezi 1600 a 1700 nemocnými na 100.000 obyvatel. Její vyhlášení se odvíjí například podle závažnosti onemocnění nebo rychlosti šíření virů. Nad hranicí epidemie jsou zatím ještě na Mělnicku a Rakovnicku. 
    
Zákazy návštěv platí podle Domasové na některých odděleních nebo v celých nemocnicích v Kladně, Kolíně, Kutné Hoře, Čáslavi, Rakovníku a Nymburku. Dále jsou třeba v ústavu sociální péče v Kouřimi nebo domově pro seniory v Dolním Cetně. Kvůli chřipce tento týden přerušili výuku ve školních zařízeních v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. 
 
zdroj: ČTK