Ve středních Čechách se utká v souboji o voliče 21 stran

Ve Středočeském kraji podalo kandidátní listiny do předčasných sněmovních voleb 21 stran. Je to o jednu více než při minulých řádných volbách před třemi lety. ČTK to sdělila Markéta Vítková z krajského úřadu. Lhůta pro podání kandidátek vypršela včera v 16:00. 

Do pondělního odpoledne se na krajský úřad přihlásilo 12 stran a hnutí. Ze zavedených uskupení si pospíšily ČSSD, KSČM, TOP 09 nebo KDU-ČSL. Během posledních hodin na úřad dorazilo ještě devět kandidátek. 
    
V regionu svedou souboj o voliče zejména zkušení političtí matadoři a známé tváře. Sociální demokraté tentokrát vybrali do čela kandidátky někdejšího poslance Jana Hamáčka. ODS opět vsadila na bývalého ministra zemědělství a šéfa krajského sdružení občanských demokratů Petra Bendla. KSČM zopakuje svého lídra z let 2006 a 2010, bude jím bývalý poslanec Stanislav Grospič, TOP 09 do voleb z první pozice pošle svého místopředsedu a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. 
    
Středočeská KDU-ČSL bude mít v čele kandidátky sociologa Ivana Gabala. Hnutí ANO 2011 vybralo za lídra podnikatele Tomáše Březinu, přestože se dlouho spekulovalo o tom, že kandidátku povede majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš. Strana zelených do čela nominovala advokáta a bývalého policistu Václava Lásku. Hnutí Úsvit povede do voleb jeho šéf Tomio Okamura a Stranu práv občanů-zemanovci lékař, syn posledního komunistického premiéra Miloš Adamec. 
    
Minulé sněmovní volby ve Středočeském kraji vyhrála ODS se ziskem 23,87 procenta hlasů. Druzí byli sociální demokraté, pro něž se vyslovilo 20,52 procenta voličů. Na třetím místě skončila TOP 09, již volilo 17,59 procenta lidí. Čtvrtou příčku si zajistili komunisté s podporou 11 procent voličů a pátou Věci veřejné s 10,72 procenta hlasů.
 
zdroj: ČTK