Ve středních Čechách platí první stupně na dvou místech Berounky

Ve středních Čechách platí první povodňové stupně na dvou místech na Berounce - ve Zbečně na Rakovnicku a v Berouně. Vzestup řeky souvisí s postupující odtokovou vlnou z Plzeňska. Hladina dnes odpoledne v Berouně i Zbečně nestoupala, k večeru začala mírně klesat. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. 

Ve Zbečně Berounka dosáhla prvního stupně v noci, kdy stoupla její hladina zhruba o metr. Podle starosty Stanislava Dryjáka nebyla nutná žádná opatření. Hladina zde dosáhla nejvýše na 306 centimetrů. "Postupně to klesá a další zvýšení hladiny nečekáme," řekl starosta ČTK v 16:00, kdy hladina řeky měla 301 centimetrů. Podle něj potíže začínají, když vystoupá tak na 5,8 metru. 
    
V Berouně byla řeka ráno těsně pod úrovní prvního stupně, dopoledne ji překonala a pak kolísala kolem této hranice. "Řešili jsme s povodím, že dotoky nejsou dramatické," řekla ČTK starostka Berouna Šárka Endrlová. Podle ní druhý povodňový stupeň nastat nemusí, ale více se ukáže večer a v noci. 
    
V pohotovosti je podle mluvčí hejtmanství Nicole Mertinové pracovní skupina krajské povodňové komise. 
    
Za posledních 24 hodin spadlo v regionu nejvíce srážek na Mladoboleslavsku, a to 64 milimetrů na metr čtvereční. Vyšší úrovně hladiny dosáhlo ve středu také vodní dílo Slapy, kde napršelo úhrnem kolem 100 milimetrů. Hladina přehrady se však už snižuje. 
    
Středočeští hasiči kvůli počasí vyjížděli k dalším událostem, počet zásahů už ale klesl. "Celá noc byla klidná. Nejhorší situace byla ve středu v podvečer na Kolínsku, potom se to uklidnilo," řekla mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková. Na potoku Polepka v Polepech u Kolína byl v noci vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Místní dobrovolní hasiči místo kontrolovali. 
    
Ve středu hasiči zaznamenali 150 výjezdů za celý den, nejvíce jich bylo na Kolínsku, Příbramsku a Nymbursku. "Dnes pokračujeme v čerpání vody na Kolínsku," dodala mluvčí. 
    
Kolín nyní sčítá škody po středečním přívalovém dešti. "Teď se to mapuje a fotí. Například byly zaplavené radniční sklepy, sklepy v mateřské škole, sklepy některých bytových domů, budou nové výtluky v komunikacích a tak dále," uvedl starosta Vít Rakušan. Voda se ve středu odpoledne dostala také na parkoviště a do suterénu kolínského nákupního centra Futurum. 
 
zdroj: ČTK