V Kutné Hoře postaví azylový dům pro matky s dětmi

Kutná Hora postaví azylový dům pro matky s dětmi, který ve městě a okolí chybí. Radnice na výstavbu nové budovy za téměř 25 milionů korun získala dotaci od ministerstva práce. Výstavba by mohla začít ještě na konci letošního roku a skončit v polovině roku 2014, řekl dnes ČTK místostarosta Jiří Franc (Šance pro Kutnou Horu). 

Projekt počítá s 18 byty a společnými prostory pro trávení volného času. Budova ve Školní ulici bude určena pro matky s dětmi, které se ocitnou v tíživé životní situaci. Útočiště poskytne například ženám, které přišly o zaměstnání, marně bojují s dluhy nebo opustily své partnery kvůli domácímu násilí. "Zájem evidujeme dlouhodobě. Toto zařízení v nejbližším okolí chybí, není v Kolíně ani Čáslavi. S naplněností určitě nebude problém," uvedl místostarosta. 

Azylový dům měl původně vzniknout v Trebišovské ulici, znamenalo by to ale přístavbu do patra, což se podle France neukázalo jako ideální řešení. Proti výstavbě se také bouřili lidé ze sousedních domů, kterým vadilo, že jim zakryje výhled. Radnice se proto rozhodla postavit jednopodlažní oválný objekt o kus dál ve Školní ulici. 
    
Radnice nyní připravuje projekt a požádá o stavební povolení. Měla by ho získat do podzimu, aby stavba mohla začít ještě na konci letošního roku nebo nejpozději počátkem roku 2014. 
    
Azylové domy budují i další středočeská města, například v Mělníku před časem otevřeli zrekonstruované zařízení s více než sedmi desítkami lůžek, které je zřejmě největším azylovým domem ve Středočeském kraji. Poskytuje však zázemí nejen matkám s dětmi, ale i bezdomovcům. 
 
zdroj: ČTK