V Berouně se zpozdí výstavba nové lávky přes řeku Litavku

V Berouně se zpozdí výstavba ocelové lávky přes řeku Litavku nedaleko obchodní akademie, která měla začít na přelomu září a října. Firma, která v tendru zvítězila s nabídkou 4,4 milionu korun, totiž od zakázky odstoupila. Město nyní vyjednává o stavbě lávky s firmou, která skončila druhá v pořadí. ČTK to dnes sdělila mluvčí radnice Pavla Švédová. 

Vítězná firma podle radnice od stavby odstoupila v poslední den lhůty, kdy měla být podepsána smlouva o dílo. "Vítězná firma se bezprostředně po ukončení výběrového řízení snažila navýšit vysoutěženou částku o vícepráce za statisíce korun. S tím jsme ale nemohli v žádném případě souhlasit," uvedla starostka Šárka Endrlová. 
    
Město proto podle zákona o veřejných zakázkách vyjednává s firmou, která skončila druhá v pořadí. Podle Endrlové má o zakázku zájem, zastupitelé však musejí 6. listopadu schválit navýšení rozpočtu na výstavbu, protože společnost v tendru nabídla vyšší cenu než původní vítěz. Do jednání zastupitelstva by také mělo být jasné, zda rekonstrukce lávky začne přípravnými pracemi ještě letos nebo se přesune až na jaro. 
    
Nová lávka nahradí přechod pro pěší, který je ve špatném stavu a poškodily jej červnové povodně. Město si vybíralo ze tří variant nové lávky - betonové, dřevěné a ocelové. Nakonec byl jako nejvýhodnější vybrán návrh dva a půl metru široké ocelové lávky s jedním obloukem. Její povrch bude ze dřeva a plastu. 
    
Lávky přes řeky jsou důležitým problémem města. Město kromě Litavky protíná také známější řeka Berounka, a tak musejí obyvatelé řeky přecházet na několika místech. Ničivé povodně v roce 2002 v podstatě všechny lávky ve městě strhly, takže musely být vybudovány nové. Jedna z nejnovějších lávek v Berouně je v lokalitě Na Ptáku. Byla vybudována před dvěma lety při výstavbě cyklostezky Po stopách českých králů. Měří kolem 150 metrů a její výstavba stála zhruba 20 milionů korun. 
 
zdroj: ČTK