V Berouně budou v užším vedení města Nezávislí Berouňáci a ČSSD

V Berouně by měla být v užším vedení města dvě nejsilnější uskupení, tedy Nezávislí Berouňáci starostky Šárky Endrlové a ČSSD. Vítězným Nezávislým Berouňákům má připadnout křeslo starosty a jednoho místostarosty, dalšího místostarostu obsadí ČSSD. V městské radě bude ještě zasedat TOP 09. Další spřátelené uskupení PRO Beroun, které se má také podílet na řízení města, mít radního nebude. Ustavující jednání zastupitelstva by se mělo konat 5. listopadu, řekla dnes Endrlová ČTK.

Nezávislí Berouňáci byli od začátku dohodnuti na užší spolupráci s ČSSD, TOP 09 a PRO Beroun. Dohromady mají 12 z celkového počtu 21 zastupitelů. Spolupracovat chtěla tato čtveřice i s dalšími stranami, které se dostaly do zastupitelstva, a Nezávislí Berouňáci byli ochotni některým případně nabídnout místa v městské radě. Nakonec ale podle Endrlové vše nasvědčuje tomu, že v radě budou jen zástupci Nezávislých Berouňáků, ČSSD a TOP 09. 
    
"Naše uskupení spřátelených stran je víceméně nějak dohodnuto a čeká se na ustavující zastupitelstvo," uvedla Endrlová, která chce funkci starostky obhájit. "Dohoda mezi námi padla, ale na papír ji nedáváme," potvrdil lídr TOP 09 Patrik Brodan. 
    
Složení sedmičlenné rady má podle Endrlové kopírovat volební výsledek. Brodan uvedl, že TOP 09 bude mít v radě zřejmě jednoho zástupce. Z toho by vyplývalo, že Nezávislí Berouňáci obsadí čtyři křesla a sociální demokraté dvě. "Je to zatím návrh, který ale ještě nemusí být úplně ten poslední," upozornil Brodan. Podle Endrlové se počítá s tím, že noví místostarostové budou uvolnění. 
    
Nezávislí Berouňáci v novém zastupitelstvu obsadí šest křesel, ČSSD a ANO mají po třech mandátech. Po dvou křeslech bude mít koalice Strana zelených a Beroun sobě, ODS, TOP 09 s nezávislými a KSČM. Jeden mandát náleží uskupení Pro Beroun. 
    
Minulé komunální volby v Berouně vyhrála ODS se ziskem šesti mandátů, druhá skončila ČSSD s pěti mandáty. Nezávislí Berouňáci získali také pět mandátů a do zastupitelstva se dostaly ještě KSČM a TOP 09 shodně s dvěma mandáty a Berounští nestraníci.cz, kteří měli jednoho zastupitele. Minulá městská rada byla složena ze dvou Nezávislých Berouňáků, dvou sociálních demokratů, jednoho člena TOP 09 a dvou vyloučených občanských demokratů. 
 
zdroj: ČTK