U kasáren bude parkování zdarma

V blízkosti berounského centra bude od června k dispozici zdarma přes dvě stě parkovacích míst. K ulici U Archivu, kde již nyní mohou řidiči parkovat bez placení, přibude parkoviště u kasáren, kde se od června přestane parkovné vybírat. Město Beroun se snaží vyjít vstříc zejména návštěvníkům a lidem pracujícím v Berouně. 

Zatímco obyvatelé města Berouna přivítali spíše kladně zřízení modrých zón, návštěvníci města či lidé zde zaměstnaní tolik spokojení nebyli. Někteří z nich navrhovali, aby v modrých zónách mohli po určitou dobu dne parkovat i návštěvníci. Podle odboru dopravy by ale takový systém nepřinesl kýžený efekt, jelikož by se tím opět parkoviště zcela zaplnila a obyvatelé zde bydlící by zase neměli kde zaparkovat.

„Snažili jsme se najít nejvhodnější způsob, který by vyhovoval většině obyvatel i návštěvníků města. Využití modrých zón jsme monitorovali. Zjistili jsme, že modré zóny jsou využívány z více než osmdesáti procent. Jen necelých dvacet procent míst je volných. Není to takový počet, který by umožňoval jejich byť i jen částečné využívání jinými rezidenty,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Miroslav Jerling. A stejně hojně jsou využívána i placená parkoviště. Z analýzy vyplynulo, že jediné parkoviště, které není dostatečně využívané, je v prostoru bývalého vojenského autoparku, kde bývá 20-30 vozidel. Parkoviště přitom nabízí cca 200 volných míst. „Je to místo v těsné blízkosti centra. Proto jsme navrhli, aby zde bylo umožněno parkování zcela zdarma. Parkoviště budou moci využívat ti, kdo nemají možnost zakoupení parkovacích karet nebo nechtějí zaparkovat na placeném parkovišti v centru. Zejména to má sloužit lidem pracujícím ve městě, pro které je celodenní parkování na placených parkovištích finančně náročné,“ dodal Jerling.