Televizní medvědi Matěj, Vojta a Kuba oslavili 15. narozeniny

Medvědí bratři Matěj, Vojta a Kuba z populárního večerníčku Méďové dnes v Berouně oslavili patnácté narozeniny. Kromě tradičních darů, jako je hroznové víno, med nebo šlehačka, dostali vzhledem k dosaženému věku také symbolické občanské průkazy. "Za tři roky už budou moci jít k volbám," zavtipkoval místostarosta Ivan Kůs.

Do medvědária na Městské hoře, kde chlupáči od svých devíti měsíců žijí, jim jako každý rok přišel pogratulovat režisér Václav Chaloupek, který je kdysi uvedl na obrazovku. Popřál jim hlavně zdraví a spokojenost. Trojice medvědích krasavců žila nejprve u něj, když ale povyrostli, nemohl se o ně už starat. Výběh v Berouně byl podle filmaře nejlepším řešením. "Za těch 15 let jsem nikdy nezapochyboval o tom, že místo, které jsme pro ně tady vybrali, je to nejlepší, co jsme mohli najít," uvedl.
 
Podle Chaloupka mají huňáči v berounském medvědáriu zdravý stereotyp, který jim nerad narušuje. "Samozřejmě mě poznávají, protože medvědi jsou v určitém směru citlivější a inteligentnější než lidé," upozornil. Skutečnost, že ho zvířata nadšeně vítají, ho ale spíše stresuje. "Mám vždycky pocit, že ti medvědi ode mě čekají něco víc, než jim můžu nabídnout a splnit," poznamenal. Nejradši by podle něj byli, kdyby jim zase řekl: "Kluci, jdeme, vyrazíme do lesa."
 
Spolu s Chaloupkem oslavence krmila také berounská starostka Šárka Endrlová. "Myslím si, že bych nebyla v pořádku, kdybych z nich neměla respekt," prohlásila starostka poté, co medvědům do tlamy nastříkala šlehačku. Mezi gratulanty, kteří výběh ze všech stran obklopili, byl třeba i dánský velvyslanec v Praze Christian Hoppe, který má Beroun v oblibě.
 
Podle ošetřovatelky Dagmar Krejzové lze od sebe chlupáče dobře odlišit. "Třeba Matěj je za krkem světlejší," řekla. Zlobí ale podle ní všichni stejně. To, že jsou tři samci ve výběhu pohromadě, je podle Chaloupka lepší, než kdyby s nimi byla samice. "Chovali by se k sobě neurvale," míní. Výhodou je také to, že se zvířata nemusejí kastrovat. "A neplatí to jen pro medvědy, v zoologických zahradách třeba u velkých antilop nebo velkých koček, šelem, je vždycky lepší, když mají velkou skupinu samců," dodal režisér.
 
zdroj: ČTK