Studenti si vyzkoušeli poskytnutí první pomoci

Přednášku o první pomoci uspořádali pro studenty berounského gymnázia zdravotníci z Nemocnice Hořovice, kteří jim vysvětlili nejen zásady správné resuscitace, ale také postup při zástavě krvácení, zlomenině, epileptickém záchvatu či alergické reakci po bodnutí hmyzem. Studenti se seznámili se základy první pomoci ve dvou dopoledních blocích, během kterých si cenné rady od zdravotníků mohli vyzkoušet přímo v praxi. Díky tomu se akce setkala s velkým ohlasem.

Studenty berounského gymnázia navštívili zdravotníci Jiří Pichlík z interního oddělení a Rostislav Hájek z anesteziologicko-resuscitačního oddělení, kteří jim trpělivě vysvětlovali, jak důležité je poskytnutí první pomoci. „Během naší práce se neustále setkáváme s nedostatečnou znalostí. Ne všichni vědí, jak efektivně pomoci, jak zachránit život mnohdy i někomu blízkému. Bohužel si to všichni uvědomí až ve chvíli, kdy bývá pozdě. V minulém roce jsme proto s kolegou Rosťou Hájkem využili příležitosti připravit pro hořovickou nemocnici školení o neodkladné resuscitaci. Akce se setkala s pozitivními reakcemi, a proto jsme se rozhodli nabídnout školení nejen naší sesterské berounské nemocnici, ale také studentům. Ti si tak mohli vyzkoušet například resuscitaci na figuríně a zjistit, že se nejedná o nic jednoduchého,“ popisoval Jiří Pichlík, který na interním oddělení hořovické nemocnice zastává funkci vrchní sestry.

Druhou přednášku, která začínala principy správné zástavy krvácení, vedl Rostislav Hájek, který studenty poučil i o zlomeninách. Kromě toho jim vysvětlil, jak nakládat s člověkem, který má epileptický záchvat či nepřiměřenou alergickou reakci po štípnutí hmyzem. „Snažíme se naše posluchače vtáhnout do děje, aby se zapojili a vyjádřili se k tématu. V našich kurzech pracujeme s ověřenými informacemi, popisujeme vlastní zkušenosti a poukazujeme na žhavé novinky. Každá přednáška je kontrolována odborným lékařem MUDr. Jelenem, který nám neodpustí sebemenší chybu, za což mu chci poděkovat,“ řekl Rostislav Hájek, který byl rád, že se o cenné rady může podělit nejen se svými kolegy, ale i s mladými lidmi, kteří si důležitost první pomoci často neuvědomují. „Po naší přednášce na gymnáziu a pár drastických obrázcích bylo vidět, že to studentům dochází a že začínají chápat, proč jsme za nimi přišli. Věřím, že tato spolupráce nebyla poslední a že se na berounském gymnáziu brzy zase objevíme,“ dodal Rostislav Hájek.

O tom, že se kurz studentům líbil, svědčily i jejich reakce těsně po jeho skončení. Všichni se shodli na tom, že informace byly podávány zajímavou formou a byli rádi, že si některé věci mohli vyzkoušet na vlastní kůži. „Toto byl můj druhý kurz. Jeden jsem už absolvovala na základní škole, ale nikdy není na škodu si první pomoc zopakovat. Navíc se některé informace opět změnily jako například uvedení člověka do stabilizované polohy, které se teď provádí jednodušeji,“ popisovala studentka Petra Feketová. Podobný názor měl i František Kaufman, který byl rád, že si informace o první pomoci znovu oživil. „Myslel jsem si například, že dýchání z úst do úst při resuscitaci je mojí povinností, ale tady jsem zjistil, že to tak není a že je nejdůležitější masáž srdce,“ řekl student třetího ročníku, který si resuscitaci vyzkoušel na figuríně stejně jako jeho spolužačka Marie Nová. „Nejsem si jistá, jestli bych všechno zvládla na výbornou, ale minimálně bych se o to pokusila. Jinak vážně uvažuji o tom, že si pořídím lékárničku do tašky. Nikdy nevím, kdy se mi bude hodit,“ dodala studentka berounského gymnázia.

www.mesto-beroun.cz