Středočechům ve 2. čtvrtletí vzrostly mzdy o 473 Kč na 25.961 Kč

Průměrná hrubá mzda ve Středočeském kraji se v letošním druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o 473 korun na 25.961 Kč. Mzdy v regionu tak vzrostly o 1,9 procenta, reálně po odečtení inflace o 1,7 procenta. Po Praze a Moravskoslezském kraji šlo o v procentuálním vyjádření o třetí nejnižší nárůst v zemi. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. 

Platy ve středních Čechách jsou nadále druhé nejvyšší v zemi, více nacházejí na výplatních páskách pouze Pražané. Středočeši se v současnosti výší svých příjmů pohybují mírně nad celorepublikovým průměrem, který byl ve druhém čtvrtletí 25.500 korun. V minulosti z tohoto pohledu zaostávali. Tempo růstu je však proti celostátnímu průměru o 110 korun a o 0,4 procentního bodu nižší. Nejvýrazněji ve druhém čtvrtletí vzrostla mzda ve Zlínském kraji, naopak nejnižší nárůst zaznamenali statistici v Praze. 
    
Ekonomické oživení je podle ekonomů evidentní, a tak si některé firmy mohou dovolit postupně zvyšovat platy. Významným zaměstnavatelem ve Středočeském kraji je zejména mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Průměrné hrubé mzdy dělníků se tam pohybují kolem 34.000 korun, mladoboleslavský závod zaměstnává téměř 20.000 lidí.
 
zdroj: ČTK