Starostkou Berouna bude dál Šárka Endrlová (Nezávislí Berouňáci)

Beroun dál povede dosavadní starostka a volební jednička vítězných Nezávislých Berouňáků Šárka Endrlová. Ve vedení města zůstávají i dva dosavadní místostarostové Ivan Kůs (ČSSD) a Patrik Brodan (TOP 09). Brodan je však už jen řadovým radním, novým místostarostou byl zvolen Josef Urbánek (Nezávislí Berouňáci). Rozhodli o tom městští zastupitelé na dnešním ustavujícím zasedání. 

Zastupitelka za ODS Soňa Chalupová před hlasováním navrhla, aby se o starostovi rozhodovalo tajnou volbu, její návrh ale nenašel dostatečnou podporu. Endrlovou při veřejné volbě podpořilo 13 z 20 přítomných zastupitelů. Čtyři se zdrželi a tři zastupitelé byli proti, mezi nimi například bývalý starosta Tomáš Havel (Strana zelených a Beroun sobě), který byl v minulém volebním období odvolán z funkce. V čele radnice ho pak nahradila Endrlová. 
    
Sedmičlennou radu doplnili ještě Stanislav Lidinský, Ivo Hojka (oba Nezávislí Berouňáci) a Dagmar Pěničková (ČSSD). Nezávislí Berouňáci tak mají v městské radě čtyři zástupce včetně starostky a místostarosty, ČSSD dva včetně místostarosty a TOP 09 jednoho zástupce. "Za sebe i všechny zvolené do vedení nebo do rady města děkuji za projevenou důvěru a věřím, že mohu za nás za všechny říct, že svoje mandáty využijeme v nejvyšší možné míře ve prospěch našeho města," prohlásila po volbě Endrlová. 
    
Nezávislí Berouňáci byli od začátku dohodnuti na užší spolupráci s ČSSD, TOP 09 a PRO Beroun. Dohromady mají 12 z celkového počtu 21 zastupitelů. V městské radě jsou však jen zástupci Nezávislých Berouňáků, ČSSD a TOP 09, zástupkyně PRO Beroun o vstup do vedení města údajně neměla zájem. 
    
Nezávislí Berouňáci v novém zastupitelstvu obsadili šest křesel, ČSSD a ANO získaly po třech mandátech. Po dvou křeslech mají koalice Strana zelených a Beroun sobě, ODS, TOP 09 s nezávislými a KSČM. Jeden mandát náleží uskupení Pro Beroun. 
    
Minulé komunální volby v Berouně vyhrála ODS se ziskem šesti mandátů, druhá skončila ČSSD s pěti mandáty. Nezávislí Berouňáci získali také pět mandátů a do zastupitelstva se dostaly ještě KSČM a TOP 09 shodně s dvěma mandáty a Berounští nestraníci.cz, kteří měli jednoho zastupitele. Minulá městská rada byla složena ze dvou Nezávislých Berouňáků, dvou sociálních demokratů, jednoho člena TOP 09 a dvou vyloučených občanských demokratů. 
 
zdroj: ČTK