Pozor na alkohol nejistého původu

V kontextu čtyř dosud řešených případů otravy metylalkoholem ve Středočeském kraji se ve středu mimořádně sešla Bezpečnostní rada Středočeského kraje. 

Její účastníci složení z představitelů kraje a zástupců jeho odborných útvarů se spolu se středočeskými představiteli Policie ČR, Záchranné zdravotnické služby, hasičů, hygieniků, Armády ČR navzájem informovali o situaci a dohodli se na dalším prohloubení a koordinaci postupu. Mimo jiné bude zpřísněna kontrolní činnost Krajské hygienická stanice, a to zvláště na Příbramsku, kde se vyskytly zatím jediné čtyři případy otravy, z nichž jedna skončila bohužel smrtí. Nasazeno zde bude až 10 kontrolorů, přičemž KHS bude svou činnost koordinovat s Českou obchodní inspekcí a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Dosud provedené kontroly ze strany hygieniků neshledaly žádné závady.

„Situaci pozorně sledujeme a vyhodnocujeme a pokud se objeví další případy nebo pokud vláda ČR podnikne další kroky, operativně se ihned sejdeme znovu,“ zdůraznil statutární zástupce středočeské hejtmanky a její náměstek Miloš Petera, který zasedání Bezpečnostní rady řídil. „Apelujeme na občany Středočeského kraje, aby se vystříhali konzumace alkoholu nejistého původů a oznámili na Polici ČR svá případná podezření na manipulace s alkoholem. Posílíme call centrum naší záchranné služby na lince 800 888 155, pokud by jakýkoli Středočech pocítil zdravotní problémy ve spojení s rizikovou konzumací alkoholu z nejistého zdroje,“ dodal Miloš Petera.
 
Středočeský kraj ve spolupráci s dalšími partnery posílí dozorové a kontrolní mechanismy při všech akcích, které v příštích týdnech pořádá a jež jsou spojeny také s konzumací alkoholu. Je to zejména nadcházející Gurmánfest 15. září v Kolíně, Středočeské pivní slavnosti 15. září v Benešově, Vinobraní na Kačině 22. září a Svatováclavské slavnosti 28. září v Kutné Hoře, doplnil náměstek středočeské hejtmanky.