Požární cvičení v berounské škole

U cvičného požáru 2. základní školy v Berouně zasahovala jednotka HZS Středočeského kraje ze stanice Beroun společně s jednotkou SDH města Králův Dvůr a jednotkou SDH obce Chyňava. Námětem cvičení byl vznik požáru v budově druhého stupně v místnosti kabinetu ve 2. nadzemním podlaží závadou elektroinstalace na elektrospotřebiči. 

Kouřové zplodiny se rozšířily z hořící místnosti na chodbu a do schodišťového prostoru mezi 2. a 3. nadzemním podlaží. V pásmu zakouření se nacházela figurína simulující zraněnou osobu v bezvědomí, kouř na chodbě uvěznil v jedné z místností 2 žáky. V rámci námětu cvičení byla vyhlášena požární evakuace celé školy (cca 380 dětí), která byla řízena ředitelem školy na plochu venkovního hřiště v areálu školy.

Pečlivě utajované cvičení ukázalo připravenost školy, evakuace všech žáků obou stupňů trvala 2,5 minuty a proběhla spořádaně bez jakýchkoliv komplikací ještě před příjezdem hasičů. Hasiči po příjezdu na místo zásahu provedli průzkum objektu, vnitřní zásahovou cestou zachránili 2 žáky a zraněnou osobu pomocí vyváděcích masek a cvičný požár likvidovali vysokotlakým proudem po sadě automobilového žebříku. K odvětrání místností, které byly pro reálnost cvičení zakouřeny výrobníkem umělé mlhy, byl nasazen přetlakový ventilátor.

Na závěr cvičení byla pro žáky druhého stupně provedena krátká ukázka používané výstroje hasičů při zdolávání požárů budov a učitelskému sboru bylo poděkováno za dobrou spolupráci.