Policie: Útok v Osově směřoval proti zemřelému, ne proti firmě

Nástražný výbušný systém, který v polovině ledna usmrtil v Osově na Berounsku provozního ředitele společnosti Albixon, byl zřejmě vyroben podomácku. Útok směřoval s největší pravděpodobností pouze vůči zemřelému, nikoli proti firmě. Pachatel zatím detektivům uniká, řekl dnes novinářům Michal Foit ze středočeské kriminální policie. 

Balíček s nástražným systémem byl do areálu předního tuzemského výrobce bazénů a jejich zastřešení doručen poštou 15. ledna. Byl adresován třiačtyřicetiletému provoznímu řediteli, který ho i otevřel. Výbuch ho usmrtil, další zaměstnankyně firmy byla těžce zraněna. 
    
"Vzhledem k tomu, že balíček byl adresován konkrétní osobě, tak se s největší pravděpodobností jedná o útok směřovaný vůči této osobě, tedy muži, který na místě zemřel," uvedl Foit. Motiv kriminalisté vyšetřují. 
    
Zásilka, jež byla podána na poště v Praze-Stodůlkách, byla zajištěna proti případnému výbuchu při dopravě nebo manipulaci na poště. "Iniciace nastala při prvotním pokusu o otevření," uvedl kriminalista. 
    
Muže, který balíček podával, zachytily kamery. Bylo mu 40 až 50 let, měřil 173 až 175 centimetrů a měl zavalitější postavu. Na sobě měl kabát, na hlavě koženou čepici, která připomínala leteckou kuklu, a na očích měl tmavé brýle. Hovořil česky. 
    
Kriminalisté zatím nevědí, zda šlo o pachatele, nebo jen někoho, kdo pomáhal s doručením zásilky. Vyzývají svědky, kteří se 13. ledna kolem 13:30 na poště a v jejím okolí pohybovali, aby se přihlásili. Zveřejnili dnes i videozáznam s některými z nich. 
    
Společnost Albixon nabídla za informace vedoucí k dopadení pachatele odměnu půl milionu korun. Podle Foita se ozvaly desítky lidí s nejrůznějšími informacemi. Kriminalisté tyto poznatky vyhodnocují, ale na stopu pachatele je zatím nepřivedly. 
 
zdroj: ČTK