Počty nakažených znovu rychle rostou. Kromě covidu může ohrozit chod firmy i viróza.

Po letním uvolnění, kdy počty nakažených klesaly na minima, se opět situace rychle zhoršuje. Zaměstnavatelé a zaměstnanci by neměli spoléhat, že i když jsou očkovaní, nemůže covid jejich pracoviště ochromit. A brát v úvahu musí i nebezpečí epidemie chřipky. Bohužel na spoustě pracovišť nejsou tyto hrozby brány jako dostatečně velké riziko a situaci podceňují. 

Je třeba prosadit skutečné dodržování protiepidemických opatření

Zaměstnavatelé mají v rámci BOZP za povinnost zajistit bezpečné pracovní prostředí a pracovní podmínky neohrožující zdraví. Jde o tzv. prevenční povinnost, která nejen v souvislosti s covidem zahrnuje kromě sledování a vyhodnocování aktuálních rizik i zavedeni potřebných opatření – pravidel pro dodržováni hygieny, dostatečných rozestupu, omezeni pracovních cest, případně přechod na práci z domova.

„V současné situaci je důležité zaměstnance přimět k dodržování protiepidemických opatření a záleží na kultuře dané firmy a disciplinovanosti zaměstnanců, zda jdou cestou motivace nebo restrikcí. Ideální je, pokud je zřejmé, kdo je za koordinaci činností, které s nimi souvisejí, ve firmě zodpovědný. Je zřejmé, že nelze spoléhat pouze na proočkovanost zaměstnanců, aktuálně je potřeba přimět je, aby dodržovali protiepidemická opatření – nosili roušky, dezinfikovali si ruce, udržovali odstupy. Navíc tu není jen covid, chod firmy může v podzimním a zimním období, kdy jsme náchylnější k virózám, ochromit i rozšíření chřipky či jiných onemocnění,“ říká Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical.

Podceňování úklidu a hygieny se nevyplácí

Lidé jsou na čistotu pracovního prostředí citliví ve vyšší míře než dříve, protože bezinfekčnost podvědomě spojujeme s čistotou. Je třeba dbát nejenom na pracovní stoly a prostory, ale i další často dotýkané povrchy a místa – pravidelně čistit a dezinfikovat kliky dveří, vypínače, opěrky židlí, tlačítka výtahů. 

„Vše nevyřeší jenom dezinfekční prostředky, dezinfekce bez předchozího vyčištění povrchů není účinná ani z poloviny. Pandemie mnohým otevřela oči a začali se více zajímat, proč některé mnoho let setrvačně používané formy úklidu nefungují. Prosazují se tak nové metody jako je například čištění horkou párou, které odstraní nečistoty a spolehlivě zabije většinu běžných bakterií a obalených virů,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Ochrana dýchacích cest je znovu ve hře

Nejzrádnější z hlediska nákazy je šíření kapének a aerosolů obsahujících viry ve vzduchu. I když je to stále předmětem spekulací, vědecké průzkumy dokazují, že právě šíření pomocí aerosolů je majoritní. Proto překrytí dýchacích cest není zbytečné, jak z pohledu vlastní ochrany, tak ohleduplnosti k ostatním.

Teplota a cirkulace vzduchu na pracovišti, výměna filtrů vzduchotechniky

S blížící se zimou vyvstává i otázka, nakolik šíření nákazy zabrání větrání. Někteří odborníci tvrdí, že se jím zvíří částečky usazené na površích včetně virů, jiní zastávají názor, že intenzivní větrání pomáhá. Podle nich je větrání důležité zejména v zimě, kdy lidé zůstávají hodně v interiérech a mají zavřená okna, aby zbytečně neplýtvali teplem. Jako argument uvádějí to, že aerosoly obsahující viry se mohou v nevětraných místnostech šířit do vzdálenosti 4 až 6 metrů, ale pokud vyvětráme, cirkulující vzduch odnese aerosoly pryč, navíc virům nesvědčí nestálé prostředí. 

„V moderních budovách se vzduchotechnikou doporučujeme častěji měnit filtrační vložky do vzduchotechniky, důležitou roli hraje i nastavení správné teploty a vlhkosti. Podle studií je pro zamezení šíření bakterií a virů nejvhodnější vnitřní prostředí budovy o teplotě 22°C a relativní vlhkosti vzduchu kolem 50 %,“ radí Ondřej Mareček, obchodní ředitel společnosti SSI Group, která zajišťuje správu stovky budov různého charakteru.

Podpora zdraví zaměstnanců – zdravé benefity i vitamíny

„Firmy mohou zdraví svých zaměstnanců podpořit několika způsoby. Kromě restrikce v podobě vyžadování nutných opatření je tu i motivační složka – benefity zaměřené na zdravý životní styl, péči o zdraví, příspěvky v podobě nákupu vitamínů nebo dostupnost čerstvého ovoce na pracovišti. Některé dokonce odměňují očkované zaměstnance – ať už mimořádným volnem nebo finančním bonusem. Mezi žádanými benefity se nově prosazuje hrazení telemedicínských služeb, které zaměstnancům usnadňují konzultaci akutních zdravotních problémů i objednávání ke specializovaným lékařům,“ uzavírá Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.