Pocta pěvkyni Novotné v Liteni nabídla koncert operních hvězd

Zaplněné nádvoří středočeského zámku Liteň dnes aplaudovalo galakoncertu na počest zpěvačky, filmové herečky a operní pěvkyně Jarmily Novotné. Poprvé na jednom pódiu se zde sešli sólisté světových operních domů Martina Janková, Dagmar Pecková, Adam Plachetka a Štefan Margita. Orchestr PKF - Prague Philharmonia řídil dirigent Jiří Bělohlávek. Zámek v Litni patřil českému šlechtickému rodu Daubků a Novotná tam žila od své svatby s Jiřím Daubkem až do roku 1938.  

Večer, kterým provázel Jiří Vejvoda, uctil 20. výročí úmrtí fenomenální sopranistky. Vystoupení za příznivého počasí sledovalo podle pořadatelů přibližně 1000 lidí, mezi nimi například divadelník Jiří Suchý. Jako doprovodný program koncertu byla přichystána výstava fotografií a osobních předmětů z pozůstalosti pěvkyně.
 
"Dnešní den je vyvrcholením naší tříleté snahy připomenout jméno Jarmily Novotné široké veřejnosti," uvedla v programu ředitelka festivalu a zakladatelka občanského sdružení Zámek Liteň Ivana Leidlová.
 
Program zahájila předehra k Mozartově opeře Don Giovanni. Poté basbarytonista Adam Plachetka zazpíval árii Guglielma Donne mie la fate z Mozartova dalšího díla Cosi fan tutte a Mozartovský repertoár nabídla i sopranistka Martina Janková s árií Aminty L'saro constante amero z opery Il Re Pastore. Plachetka s Jankovou pak společně zazpívali duet Papagena a Paminy z Kouzelné flétny.
 
Tenorista Štefan Margita si zvolil árii Lenského z Čajkovského opery Evžen Oněgin, Mezzosopranistka Dagmar Pecková sáhla po díle Pietra Mascagniho, konkrétně jeho opeře Sedlák kavalír. Oba pak z Mascagniho opery provedli duet Santuzzy a Turrida. Mužské hlasy se společně představily v závěrečném duetu Jeníka a Kecala ze Smetanovy Prodané nevěsty.
 
Jarmila Novotná, provdaná Jarmila Daubková, (1907 - 1994) svůj výjimečný talent prokázala už v sedmnácti letech, když zpívala Mařenku v Národním divadle. Svým úchvatným zpěvem rychle oslnila nejprve Evropu a poté i Ameriku, kde 17 sezon excelovala v Metropolitní opeře. Českou sopranistku obdivoval prezident Masaryk, Franz Lehár či Arturo Toscanini.
 
Novotná byla velkou vlastenkou. Během války pořádala koncerty na podporu Československa, které končila zpěvem hymny. Vysněný poválečný návrat domů ale měl pro pěvkyni a její rodinu hořký nádech, protože majetek v Litni našli v rozkladu a nakonec jim byl po únoru 1948 definitivně zkonfiskován. Novotná se vrátila zpět do USA a vedle operních vystoupení si odskočila i k filmu: zahrála si v ceněném snímku Poznamenaní a společně s Mariem Lanzou v hollywoodském spektáklu Velký Caruso.
 
Čechy směla Novotná párkrát navštívit od roku 1972, po revoluci přijížděla pravidelně. Zemřela v 86 letech 9. února 1994 v New Yorku.
 
zdroj: ČTK