Otevření Lezeckého parku v lomu

Lezecký park v lomu Alkazar nedaleko Berouna se oficiálně otevře pro veřejnost na prvního máje. V parku se od 10 do 16 hodin uskuteční Era Dětský lezecký den. Určen je hlavně dětem, ale lezení si budou moci vyzkoušet i dospělí. Nový Lezecký park Alkazar se nachází na kastru Berouna, při cyklostezce do Srbska. Patří mezi první svého druhu v Česku.

Co květnová akce nabídne? Možnost vyzkoušet si lezení na jednoduchých výstupových trasách, projet se na lanové dráze, zaskákat si v nafukovacím hradu. Děti si budou moci nechat malovat nejrůznější motivy na obličej nebo si vyrobit dárek v dětské dílně. Chybět nebudou ani další soutěže a atrakce. Nový Lezecký park Alkazar se nachází na kastru Berouna, na levém břehu Berounky při cyklostezce do Srbska. Ve stejnojmenném lomu jej vybudoval Český horolezecký svaz. Lezecký park je koncipován jako volně přístupná atrakce. Inspiraci autoři hledali v alpských zemích. Podle Petra Resche, 2. místopředsedy Českého horolezeckého svazu, je tu pro každého něco.

 
„V Česku je řada skalních oblastí, v některých z nich najdeme prvky podobné tomuto lezeckému parku. Tento park je však první v tak hojně navštěvované lokalitě a zároveň takto komplexně vybaven,“ uvedl Resch.
 
Park může nabídnout každému něco. Ohniště, sezení, jednoduché cvičební atrakce může využít kterýkoli návštěvník nehorolezec. Ten se tu také například dozví něco z historie horolezectví v Českém krasu. Stejně tak se po železných kramlích může vydat o patro výše. Horolezci nižší a střední výkonnosti, včetně dětí, kteří zvládají zásady bezpečného jištění, tu mohou lézt na dobře zajištěných lezeckých trasách a na trenažéru pádů si vyzkoušet, jaké to je, zachytit pád prvolezce. Cílovou skupinou jsou také horolezecké rodiny. Veškeré vybavení pro horolezeckou činnost si musí každý vzít s sebou.