Otázky a odpovědi ke správné výživě koček

Odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka, zodpovídá časté otázky chovatelů koček.  

Jak mám nejlépe krmit malé kotě? 
Kočky si formují chuť již od věku malých koťat. Pokud jim již ze začátku budete dávat pouze granule a různě nepodstrojovat, budou pak méně mlsné a nebudou mít v dospělém věku tendence chodit lidem do talíře. Malá koťata chodí jíst několikrát denně, proto je dobré jim misku nechávat po celý den. Na rozdíl od psů nemají tendenci se přejídat. Dejte pozor také na teplotu jídla. Nejraději mají teplotu okolo 38 stupňů, připomíná jim to totiž čerstvě ulovenou kořist. Pokud dáváte kočkám konzervu z lednice, tak ji rozhodně nechte ohřát na pokojovou teplotu. 

Jaké kupované krmivo je pro kočky nejvhodnější?   
Vzhledem k jednoduchosti jsou nejběžnějším způsobem, jak krmit kočku, granulovaná krmiva či konzervy. V posledních letech tento typ stravy zaznamenal velký kvalitativní skok, takže naleznete na trhu krmiva, které obsahují vysoký podíl masa, neobsahují obiloviny a mají vyvážený poměr vitamínů a minerálů. Podíl bílkovin by měl být vždy nad 30 %. Vybírejte také ty produkty, kde není vysoký obsah soli. Ta kočkám sice chutná, ale nedělá dobře jejich močovému ústrojí.

Kolikrát je vhodné za den krmit kočky? 
Kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, u kočky nevadí ji nechat přes noc. Je to lovec, který je zvyklý chodit lovit v noci. Ideální jsou 2-3 porce denně v pravidelných intervalech. Důležitý je také pitný režim. Jeho nedodržování může mít vážné zdravotní následky, jako jsou například nemoci močových cest. Ideální je cca 150 ml denně. Misku s čistou vodou dávejte úplně těsně vedle misky na jídlo. 

Tip na vhodné krmivo pro kočky Marp pro kočky Chicken – holistické krmivo určené pro kočky a koťata každého věku. Přírodní receptura je bez obilovin, lepku, vepřového nebo sóji. Granule mají vysokou chutnost a stravitelnost a pomáhají ke zdravé a lesklé srsti. Obsah bylinek podporuje imunitní systém.  2 kg za 289 Kč. K dostání na Krmiva-pucalka.cz