Obyvatel Berounska je výrazně více

Počet lidí žijících v regionu se zastavil na čísle 93 033, o 680 více než na počátku roku. K nárůstu došlo téměř výhradně díky zájmu nových přistěhovalců. Takzvaný přirozený přírůstek byl ve skutečnosti pouze minimální; prakticky zanedbatelný. Však také odborníci pojem „přirozený přírůstek“ příliš nepoužívají. Přesnější je výraz „přirozená měna“.

Počet Středočechů se za prvních šest měsíců roku zvedl o 8014. Vyšplhal se na 1,36 milionu obyvatel, přičemž tradičně měly mírnou převahu ženy. Bylo jich 50,6 procenta. V novém přírůstku obyvatel převažovali muži, skóre pohlaví dosahuje podle předběžné statistické bilance 4202:3812.

„Středočeský kraj je nejlidnatějším krajem České republiky,“ připomněl Pavel Hájek z krajské správy Českého statistického úřadu. S tím, že nárůst sice zaznamenalo hned osm krajů, ve středních Čechách však navýšení bylo nejzásadnější jak v absolutním vyjádření, tak v přepočtu na tisíc obyvatel. Kraj předběhl i hlavní město, když počet Pražanů hlášených k pobytu v metropoli vzrostl „jen“ o 6619 osob. Je však třeba připustit, že největší přírůstek v rámci středních Čech vykazuje „zázemí Prahy“ v jejím nejbližším okolí.

Tendence vývoje ve středních Čechách lze shrnout do několika vět. Celkový přírůstek, na kterém mělo výrazný podíl především stěhování, ve srovnání s loňskem vzrostl; rozdíl dosahuje 18,2 procenta. „Meziročně se zvýšil počet sňatků a zemřelých osob, zatímco rozvodů a narozených dětí ubylo,“ okomentoval Hájek další cifry charakterizující chování Středočechů. Třebaže počet narozených dětí proti loňsku poklesl o 3,9 procenta, v přepočtu na tisíc obyvatel získal kraj třetí příčku v republice; za Prahou a jižní Moravou. Podle stejného kritéria kraj zaznamenal po Praze druhý nejnižší počet úmrtí.

Zájem o svatební obřady mají Středočeši vcelku mizivý. Navzdory tomu, že proti loňsku vzrostl počet sňatků o rovných osm procent, zůstal kraj při přepočtu na tisíc obyvatel na chvostu. Menší zájem o svatební šaty a hostiny hlásí jen Liberecko. Nejvíce svateb na tisíc obyvatel zaznamenali statistici na Mladoboleslavsku, nejméně na Kolínsku. Uzavřená manželství se ale zdají být trvalejší. Počet rozvodů se proti loňsku snížil v kraji o 15,7 procenta. Nejvyšší rozvodovost hlásí Kladensko, nejnižší Mělnicko.

Nová adresa na území středních Čech je lákavá především pro lidi přicházející z ostatních regionů České republiky. Statistici ale zaznamenali i výrazný nárůst zájmu ze strany cizinců. Proti loňsku se jejich počty zvedly o 58,3 procenta.

Celkově lze pohyb obyvatelstva hodnotit jako čilejší než před rokem. Od ledna do června se celkem přistěhovalo 16 310 osob, o 13,7 procenta více než před rokem. Odešlo 8538 osob; meziročně o 2,7 procenta více.