Novým středočeským hejtmanem se stal Miloš Petera

Středočeským hejtmanem se dnes stal šéf krajské ČSSD Miloš Petera. Rozhodli o tom středočeští zastupitelé. Petera nahradil ve funkci stranického kolegu Josefa Řiháka, jenž v pondělí vyhověl výzvě spolustraníků a rezignoval. Opozice dosavadního hejtmanova náměstka a poslance Peteru při veřejné volbě nepodpořila. Podle ní je spojen s érou bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), souzeného za korupci, a je zodpovědný za stav, do nějž se kraj dostal v minulých letech. 

"Jsme přesvědčeni o tom, že tyto změny jsou výsledkem posílení skupiny uvnitř sociální demokracie blízké Davidu Rathovi," komentoval výměnu v čele kraje šéf středočeské ODS Jan Skopeček. ČSSD včetně Řiháka ale takovou interpretaci odmítá. Řihák zopakoval, že respektuje rozhodnutí svého týmu, který si přál změnu. Peteru při volbě podpořil a řekl, že bude dál v zastupitelstvu pracovat. Trvá na tom, že ho nikdo k rezignaci nenutil a odešel o své vůli, soustředit se chce na senátní volby. 
    
Petera, který neměl protikandidáta, oznámil, že plánuje reorganizaci krajského úřadu, jenž by měl fungovat efektivněji a levněji. Místo 22 odborů by jich mělo být 12 nebo 13. Každý náměstek nebo radní by měl mít svůj odbor, aby byla jasně dána odpovědnost. Propouštění nepředpokládá. "Lidé se nemusejí bát, že budou velké personální změny. Někteří lidé třeba přejdou z oddělení do oddělení, nebude to ten trend, že by byla noc dlouhých nožů," prohlásil Petera. Přislíbil také, že se bude funkci v čele kraje plně věnovat, vzdá se poslaneckého mandátu a nebude znovu kandidovat v komunálních volbách v Nymburce, jehož je starostou. 
    
Prioritou bude podle něj vyčerpat zbývající evropské peníze, vypsat nové granty pro obce, dál proplácet žákovské jízdné a dostavět domov pro seniory v Uhlířských Janovicích. Kraj chce rozjet i projekt zaměřený na nakládání s odpady a více spolupracovat s Prahou v dopravě nebo školství. 
    
Statutárním zástupcem hejtmana zastupitelé zvolili dosavadního náměstka pro školství Milana Němce a místo Řiháka v radě zasedne bývalá hejtmanka Zuzana Moravčíková, které ČSSD svěřila novou funkci náměstkyně pro investice a veřejné zakázky. Moravčíková měla v minulosti ambice hejtmanský post, který zastávala několik měsíců po zatčení Ratha, obhájit. Spolustraníci ale usoudili, že lepším hejtmanem bude Řihák, v nové krajské vládě se pro ni nenašlo místo. Návrat Moravčíkové do krajské rady navrhl Petera. Investice mají blízko k oblasti majetku, které se exhejtmanka věnovala. "Jsem ráda, že jsem dostala důvěru," řekla Moravčíková. Doprava, kterou měl Petera na starosti jako náměstek, zůstane hejtmanovi. 
    
Opoziční ODS podmínila zvolení Moravčíkové odvoláním hejtmanova náměstka pro finanční kontrolu Pavla Jetenského (KSČM) a zrušením jeho funkce stejně jako zrušením placené funkce předsedkyně pro majetek, kterou dosud zastávala Moravčíková. Návrh ale nenašel dostatečnou podporu. Výměnu v čele hejtmanství považují ODS i klub TOP 09 a STAN za výsledek třenic v ČSSD. Podle kolínského starosty Víta Rakušana (STAN a TOP 09) jde o věci mezi sociální demokracií a zemí. Pokud byla důvodem Řihákova odchodu kumulace funkcí, pak si ČSSD podle Rakušana nemohla vybrat lepšího nominanta na hejtmana než Peteru, údajně se mu v Nymburce říkalo "pondělní starosta". Petera to odmítl. 
 
zdroj: ČTK