Nezaměstnanost ve středních Čechách zůstala na 6,4 procenta

Nezaměstnanost ve středních Čechách v červenci zůstala na 6,4 procenta stejně jako v červnu. Úřady práce v regionu koncem července evidovaly 57.536 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 837 více než na konci června. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet nezaměstnaných ve Středočeském kraji zvýšil o 346 uchazečů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce. V celé zemi v červenci zůstala nezaměstnanost na 7,4 procenta. 

"Na mírném nárůstu počtu uchazečů se nejvíce podílí noví absolventi škol a učilišť a také ukončení některých prací sjednaných na dobu určitou," komentoval situaci analytik příbramského úřadu práce Jaroslav Minařík. Nejvyšší nezaměstnanost byla na konci července v okrese Kladno, kde se pohybovala na úrovni 8,6 procenta. Na pomyslné druhé příčce skončilo Příbramsko s 8,5 procenta. Třetí nejvyšší nezaměstnanost v kraji úřady evidovaly na Kolínsku, kde bylo bez práce 8,3 procenta lidí. Nejpříznivější situace byla tradičně v okrese Praha-východ na úrovni 3,4 procenta, následovalo Mladoboleslavsko a Benešovsko se 4,4 procenta a okres Praha-západ, kde byla hodnota nezaměstnanosti na úrovni 4,6 procenta. V rámci České republiky má Středočeský kraj se 6,4 procenta šestou nejnižší nezaměstnanost mezi jednotlivými kraji. 
    
Na konci července evidovaly středočeské úřady práce 6494 volných pracovních míst, jejich počet se oproti červnu snížil o 604. Na jedno volné pracovní místo ve středních Čechách tak připadá devět uchazečů o zaměstnání. 
    
Celkový počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti.
 
zdroj: ČTK