Nemocných dětí přibývá

Ve středních Čechách zatím viry chřipky zaznamenány nebyly, i když si na „chřipkové onemocnění“ stěžuje stále více lidí a patrné je to hlavně mezi dětmi. Ukazují to poznatky krajské hygienické stanice vyplývající z vyhodnocení údajů praktických lékařů i pediatrů o výskytu akutních respiračních infekcí v uplynulém týdnu.

Pro 48. kalendářní týden byl celokrajsky příznačný nárůst nemocnosti o 6,1 procenta. V přepočtu na sto tisíc obyvatel se pacienty stalo 1184 lidí. Mezi jednotlivými regiony jsou ale rozdíly, někde i poměrně výrazné.

Nejnižší nemocnost zůstává na Kladensku, nejvýš se vyšplhala na sousedním Rakovnicku. A zdaleka ne všude stoupala celková nemocnost – nejvýraznější pokles zaznamenali hygienici na Příbramsku. Celkově aktuální situace nevybočuje z běžného předvánočního období.

Jen minimum pacientů trápí onemocnění takového charakteru, který by mohl nasvědčovat příznakům chřipky. Klinický obraz chřipky lékaři zaznamenali jen u 0,8 procenta z celkové nemocnosti. V přepočtu na sto tisíc obyvatel spadá do této kategorie devět osob. Proti minulému týdnu byl zaznamenán pokles o deset procent.

Laboratorní testy ukázaly, že i když se onemocnění chřipce podobají, ve skutečnosti se o ni nejedná. Virus chřipky se v biologickém materiálu odebraném k rozborům nenacházel.