Nabídka brigád ve středních Čechách je o polovinu vyšší než loni

Nabídka prázdninových brigád ve Středočeském kraji je letos asi o 55 procent vyšší než loni. Nejvíce jsou ve středních Čechách obsazovány brigádnické pozice ve službách a v oblasti řemeslných a manuálních prací. Obvyklá odměna se pohybuje mezi 65 až 100 korunami za hodinu práce, počet zájemců o brigádnickou výpomoc v posledních letech převyšuje počet dostupných míst, zjistila ČTK. 

"V průběhu května jsme na našich portálech registrovali silný růst zájmu firem o brigádníky, celkově bylo vystaveno o pětinu více brigád než ve stejném období vloni," řekl ČTK analytik společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz, Tomáš Ervín Dombrovský. 
    
Zájemci ze Středočeského kraje mají podle něj velkou výhodu ve snadné dostupnosti Prahy, v níž je brigádnických příležitostí z celé zemi nejvíce. Brigádnická mzda se oproti loňsku zřejmě nezvýší, odměna se pohybuje mezi 65 až 100 korunami za hodinu práce. "Ovšem v některých případech půjde sehnat brigádu i s odměnami nad 150 či 200 Kč za hodinu," dodal Dombrovský. 
    
Ve Středočeském kraji je nejvíce brigád obsazováno v oboru služeb, časté jsou řemeslné a manuální práce, místa v prodeji a obchodu, v administrativě nebo v gastronomii a pohostinství. 
    
Podle Barbory Bočkové z pracovní a personální agentury Trenkwalder s pobočkou v Mladé Boleslavi je nabídka brigádnických pozic od roku 2009 zhruba poloviční. "Firmy šetří a brigádnické pozice rychleji obsazují samy přes své zaměstnance a jejich příbuzné," řekla ČTK. Největší nabídku pozic agentura ve středních Čechách eviduje v zástupech za letní dovolené v administrativě a ve výrobě a logistice. "Velmi časté jsou výpomoci na letních festivalech, roznášení letáků a podobně," dodala. Největší zájem ze strany brigádniků je podle ní o práce v administrativě a lehké fyzické pomocné práce bez zodpovědnosti. 
    
Kladenský pracovní úřad nabízí možnosti brigád ojediněle, uchazeči si brigády většinou zajišťují sami. "Nabídka oborů se v letošním roce nijak neliší od předchozích let, je to převážně doplňování zboží v supermarketech, pomocné práce ve skladech, nárazové práce při plnění termínů zakázek ve firmách a podobně," uvedl ředitel úřadu Jiří David. Mezi brigádníky na Kladensku je podle něj největší zájem o sezonní práce v zemědělství, doplňování zboží a práci ve skladech. 
 
zdroj: ČTK