Máte doma psí miminko? 5 rad, jak se starat nejlépe o štěně

Přemýšlíte, o tom, že si pořídíte domů malé štěňátko? To sebou ale kromě roztomilosti a hravosti přináší i starosti či změny v domácnosti. Přinášíme vám 5 praktických rad, které soužití s novým zvířecím členem domácnosti usnadní.   

Pes musí mít stálé místo

Již od začátku by měl pejsek vědět, kde má svůj pelíšek (místo). Pes potřebuje v bytě své místo, najděte mu takové, kde není průvan, příliš zima nebo teplo a pes z něj bude mít přehled o dění v domácnosti, např. v kuchyni. Nevhodná jsou vyvýšená místa jako je gauč, křeslo apod., pejsek by tak dostal pocit, že je v hierarchii smečky nad vámi. I když je to někdy těžké, rozhodně pejskovi nedovolte s vámi spát v posteli, zvykne si na to a neodnaučíte ho to. 

Jak zabránit loužičkám?

Čistotnost patří k přirozeným projevům psa, takže si malou potřebu nechává až na ven. Malá štěňátka ale tento smysl nemají úplně vyvinutý. S počůranou podlahou je potřeba se ze začátku smířit. Vyhraďte štěněti místo, nejlépe v předsíni, kam dáte plínky a vždy když uvidíte, že pes chce udělat loužičku, tak ho tam přeneste. Ze začátku choďte s pejskem cca každé dvě hodiny ven (pravidelně po jídle, po hraní, ráno, před spaním…) a pokaždé když vykoná potřebu, ho chvalte a odměňte.

Vhodné krmivo

U štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj.  Proto by majitelé štěňat měli sáhnout po nejlepších produktech na trhu. „Důležité je, aby krmivo pro štěně mělo optimální množství bílkovin - aby nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální množství bílkovin okolo 27%, u menší plemen okolo 30%. „Důležité ale je, aby velká část bílkovin byla ze živočišných zdrojů. Pes je masožravec a nejlépe tráví hlavně živočišné bílkoviny,“ říká Martin Pučálka z krmiva-pucalka.cz, dlouholetý odborník na psí výživu. 

Správné rituály

V rámci správné výživy u štěňat, a koneckonců i u dospělých psů, je také důležité krmení v pravidelný čas. U nejmenších štěňat klidně 4x denně, u větších 2-3x denně a u dospěláků 2x denně. „Podstatné je myslet na to, že pejsek potřebuje před i po jídle chvilku klid. Aby nedošlo k torzi (přetočení) žaludku. Optimální je 30 minut,“ dodává Martin Pučálka. Pejska při jídle nikdy nerušíme. Misku s jídlem také nenechávejte u pejska delší dobu než půl hodiny. To co pejsek nesní, odneseme. Naučíme ho tak dojídat. Samozřejmostí je dostatek čerstvé vody hned vedle jídla.

Výcvik
Již od šestého týdne je štěně připravené začínat s jednoduchým výcvikem. To, co zanedbáte ve štěněčím věku, se vám pak ve starším věku vrátí v podobě výchovných problémů. Pro začátek začněte se základními povely, jako je sedni, lehni, a přivolání. Základem je štěně vždy pochválit pamlskem. Nikdy mu nedávejte pamlsky jen tak bez důvodu, pouze když provede dobře určený povel. Cvičení nikdy časově nepřehánějte, pro pejska to stále musí být hra. Jakmile vidíte, že ztrácí zájem, přestaňte s výcvikem. Důležité je, aby pejsek vždy příkaz dokončil.