Maraton akcí připomene 750 let od první písemné zmínky o Berouně

Dvoudenní městské slavnosti, otevření kulturního domu Plzeňka, promenádní galakoncert Hradní stráže a policie, ohňostroj na vodě a další akce letos připomenou 750 let od první písemné zmínky o Berouně. Tato číslice bude také po celý rok svítit z rozhledny na Městské hoře. Radnice v souvislosti s kulatým výročím uvolnila prostředky na rekonstrukci dlažeb a fasád domů v historickém centru. Milionové částky budou investovány i do nové květinové výzdoby, řekla dnes novinářům starostka Šárka Endrlová (Nezávislí Berouňáci).

Podle ní jde o investice, které by město beztak potřebovalo. "Naplánovali jsme to na tento rok, aby město prokouklo. Ale dělalo by se to stejně," podotkla starostka.
 
Za zahájení maratonu oslav lze podle Endrlové považovat už příští týden v úterý narozeniny tří televizních medvědů Kuby, Vojty a Matěje. Protože jim bude už 15 let, dostanou symbolické občanské průkazy.
 
Podle ředitele městského kulturního centra Tomáše Suchého se oslavy budou prolínat celým rokem. Jejich hlavní částí budou 19. a 20. června městské slavnosti Berounské hradby. Účastníci se mohou těšit na hudební a divadelní představení nebo soutěže pro děti. Městem také projde historický průvod mířící na středověkou hostinu. "Centrum bude na Husově náměstí, kde bude tradiční městská slavnost s koncertními programy, s prezentací malých pivovarů a jarmarkem," dodal Suchý. Připraveny budou pro letošní rok i další akce, například středověká olympiáda, výstava kronik nebo sjezd rodáků a představitelů obcí se stejným názvem.
 
První písemná zmínka o území, na němž se Beroun rozkládá, pochází z 25. června 1265. Toho dne se na tomto místě zastavila panovnická družina a král Přemysl Otakar II. zastávky využil k podepsání latinsky psané listiny, kterou udělil práva ostrovskému klášteru u Davle poblíž Prahy. V dataci je uvedeno poprvé jméno města v latinské podobě, tedy Verona. Tímto aktem Přemysl Otakar II. uvedl místo zvané Beroun do historie. Často bývá tento rok uváděn jako rok založení města, i když tomu tak pravděpodobně není.
 
zdroj: ČTK