Lucie Bílá se zúčastnila odlévání Českých lvů

Ve sklárnách v Nižboru na Berounsku se začaly rodit nové křišťálové sošky Českých lvů, které jsou tradičním oceněním v tuzemské kinematografii. Letos je to pojedenácté, co se nižborská sklárna tohoto úkolu ujala. Sklárnu dnes navštívil ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler a zpěvačka Lucie Bílá, která bude slavnostní předávání Českých lvů moderovat. Ocenění se tentokrát udělují 3. března.

Sošky Českých lvů se vyrábějí z olovnatého křišťálu při teplotě 1100 stupňů. Hotová socha váží zhruba 3,5 kilogramu a měří kolem 33 centimetrů, řekl ČTK majitel sklárny Jiří Rückl. Letos jich ve sklárně vznikne přes 30, přestože mají filmové ceny méně kategorií. Podle Rückla však musejí být i sošky v zásobě.

"Vyrábějí se ve třech etapách, nyní jdou sošky do procesu broušení. Brousí se, potom se leští v kyselině," vysvětlil. Poté se části sošky musejí potřít kaučukovým lakem, aby byly lesklé a zároveň chráněné před pískem. Zbývající části se podle něj naopak musejí vypískovat, aby byly sametové. Následuje jejich mytí v horké vodě a proces malování, při kterém se na ně udělá zlatý nápis.

Podle Vachlera je cesta od výroby lvů až k rukám oceněných velmi dlouhá a není jednoduchá. "Kromě vylévání se ještě brousí a skutečně to trvá poměrně dlouhou dobu, než se dostanou ke svému držiteli," vysvětlil. Odlévání soch je pro něj každoročně velký zážitek. "Vždycky jsem si myslel, že je velmi jednoduché vyrobit sošku, ale teď když vidím, co to dá práce (...) je to mistrovské dílo, stejně jako film," uvedl Vachler.

Letos bude slavnostní večer věnovaný hudbě. Na pódiu se objeví kapely a hudebníci, jež se objevili i ve filmu. "Můžu prozradit, že na slavnostním večeru zazní hodně z klasiky, hodně tance a hodně hudby a že připravujeme pódium, které jsme dodneška nikdy nepraktikovali," řekl ČTK Vachler.

Letošní České lvy bude moderovat čtrnáctinásobná Česká slavice, držitelka Ceny Thálie a jedenáctinásobná držitelka Ceny TýTý v kategorii Zpěvačka roku Lucie Bílá. V devatenáctileté historii Českého lva bude po Halině Pawlowské teprve druhou moderátorkou hlavního večera.

Bílá ČTK řekla, že se na moderování těší kvůli tomu, že bude po boku režisérských, scenáristických a hereckých osobností. "Protože se snažím na všechno připravovat, aby mě nic nepřekvapilo, tak jsem se podívala skoro na všechny filmy, které jsou nominované. A klobouk dolů, máme neuvěřitelné lidi," řekla ČTK Bílá.

Nejvíce nominací v 19. ročníku Českých lvů mají snímky debutujících režisérů Václava Havla Odcházení - dvanáct - a Zdeňka Jiráského Poupata - deset. Odcházení dramatika a bývalého prezidenta Havla, který loni v prosinci zemřel, zabodovalo ve všech kategoriích. Po osmi nominacích mají snímky Nevinnost Jana Hřebejka a Alois Nebel Tomáše Luňáka. Šest nominací dostal snímek Roberta Sedláčka Rodina je základ státu. Spolu s Odcházením, Nevinností a Poupaty zabodoval v hlavních kategoriích, tedy za nejlepší film, režii a scénář.

zdroj: ČTK