Kvůli zatčení Ratha má Beroun problém s dotací na dětská hřiště

V Berouně se nejméně o měsíc zdrží opravy pěti dětských hřišť kvůli tomu, že vazebně stíhaný David Rath nepodepsal smlouvu o dotacích, které pokryjí většinu nákladů za více než 2,6 milionu korun. Rath byl v čele úřadu přidělujícího evropské dotace a jeho nástupkyně Zuzana Moravčíková (ČSSD) se má funkce ujmout až příští týden. Smlouva by proto měla být podepsána v polovině června. Novinářům to dnes řekla starostka Šárka Endrlová (Nezávislí Berouňáci). Další dotace města ohrožené nejsou.

Na opravy čekají dvě hřiště v centru města, a to v ulici Na Parkáně a na Městské hoře, dále hřiště ve Velkém sídlišti, na Zavadilce a Zdejcině v okrajových částech města. Hřiště mají získat například hrací prvky z přírodního materiálu, nové lavičky a odpadkové koše. V Berouně je celkem 15 dětských hřišť.

Podle Endrlové měly práce začít už v květnu a skončit v červenci. Kvůli chybějícímu podpisu na smlouvě se však termíny posunou, i když je vybraný dodavatel a připravený rozvrh prací. "Doufáme, že se na kraji pochlapí a domluví se, že aspoň budou fungovat pro svůj region do voleb, aby se všechno nezaseklo tak, že se nic nehne z místa," prohlásila Endrlová.
 
Pokud podle ní smlouva na dotaci více než 2,1 milionu korun nebude podepsána, tak se opravy neuskuteční. Město na to nemá peníze. Starostka se toho ale příliš neobává. "Nemám nejmenší obavu, že by se někde mělo něco objevit," uvedla Endrlová.
 
Jiné dotace pro Beroun podle Endrlové ohroženy nejsou, protože už byly projekty ukončeny. Výjimkou jsou opravy tříkilometrového úseku silnic v Košťálkově a Jungmannově ulici, na třídě Míru a v ulicích Za Městskou horou, Pod Studánkou a Vítězslava Hálka, které v těchto dnech začínají. Do oprav město investuje 25 milionů korun, z evropských dotací získá přes 18 milionů. Rekonstrukce silnic má skončit v listopadu.
 
zdroj: ČTK