Již brzy proběhne otevření nové cyklostezky do Nižboru

Necelý rok poté, co byly loni v prosinci v Berouně otevřeny tři kilometry nové cyklostezky Po stopách českých králů společně s dvěma novými lávkami, se síť cyklostezek prodlouží. 

 

V úterý 1. listopadu bude ve 13:00 v Nižboře slavnostně otevřen další úsek cyklostezky z Berouna do Nižboru. V rámci projektu Bezpečně za prací a vzděláním byly vybudovány přibližně tři kilometry nové cyklostezky. Další dva kilometry vedou po stávajících komunikacích po pravém břehu řeky Berounky od lokality Na Ptáku až za most v Nižboře.
Výstavba začala 18. července 2011. Cyklostezka je skoro všude široká 2,5 metru, jen na dvou místech musela být kvůli terénu zúžena na dva metry. Jde o jeden úsek na Zdejcině a další úsek u zástavby v Nižboře.
Třebaže podle původní plánu měla být součástí této etapy i výstavba dřevěné lávky přes rokli, v průběhu prací se podařilo najít vhodnější způsob a půl milionu korun ušetřit. K překonání rokle byla totiž využita cestu, kterou si jako přístupovou komunikaci vybudovala stavební firma. Na cyklostezce bude vybudováno pět odpočinkových míst. Na každém z nich budou lavičky, stůl, odpadkový koš a informační panel s mapou. Najdete je v lokalitě Na Ptáku, v lese naproti hýskovské Prefě, u hýskovské elektrárny, ve Strádonicích a u plánované elektrárny v Nižboru.
 
Cyklostezka směrem na Nižbor má plnit dvě funkce: 
 
+ Sloužit lidem ke každodenní bezpečné přepravě do zaměstnání či školy. Dosud totiž mohli cyklisté a chodci využívat jedinou spojovací cestu mezi Nižborem a Berounem a tou je velmi dopravně frekventovaná a v některých úsecích úzká silnice II/116. 
 
+ Současně má být nová cyklostezka i rekreačně turistickou stezkou. Vybudovaná cyklostezka v atraktivním prostředí v těsné blízkosti řeky Berounky tak jistě přispěje k rozšíření nabídky volnočasových aktivit pro obyvatele nejen Berouna a Nižbora ale i blízkého okolí.