Jak spojit moderní technologie a historické prostory?

Trendem posledních let je, že firmy zadávají návrh na vybavení zasedacích a jednacích místností specializovaným firmám. Důvodem je to, že dostanou „na klíč“ prostor vybavený podle jejich požadavků, aniž by museli komunikovat s jednotlivými dodavateli, řešit interoperabilitu použitých řešení a mnoho dalších problémů. V historických prostorách, často pod dozorem památkářů, však bývá skloubení ochrany cenných interiérů a instalace moderních technologií problematické.

Moderní technika v historickém interiéru

Zasedací místnosti už dávno nejsou jen reprezentační prostory – jsou především komunikačním centrem firmy. Řada společností však sídlí v historických objektech, kde je třeba zachovat podobu i charakter místnosti, někdy není možné ani cokoli vrtat nebo zasazovat do stěn. Ale i zde potřebují mít vyřešené ozvučení prostor, využívání prezentační a videokonferenční techniky a být on-line.

„Vybavení a úprava zasedacích místností v historických prostorách tak, aby odpovídaly současným požadavkům a trendům je často velká výzva. Nedávno jsme řešili úpravu akustiky a zařízení zasedací místnosti v objektu poblíž Staroměstského orloje, kde jakýkoli stavební zásah nepřipadal v úvahu. Dokonce jsme nesměli ani vrtat do stěn,“ popisuje konkrétní realizaci Andrej Hronec, odborník na moderní audiovizuální techniku ze společnosti Audiopro. „Řešení takových prostor vyžaduje nejen znalost aktuálních trendů a technologií, ale také zkušenost – a občas i neotřelý nápad.“

Minimum kabelů, žádné stavební úpravy

Úroveň vybavení jednacích místností výrazně ovlivňuje efektivitu schůzek. Co ale dělat v situaci, kdy není možné prostory „zadrátovat“ a klasickou cestou nainstalovat projekční a videokonferenční techniku? Uvádíme příklad konkrétní realizace ve výše zmíněném historickém objektu: elegantní mobilní řešení pro zákazníky, kteří chtějí využívat moderní technologie v zasedacích místnostech a nechtějí nebo nemohou realizovat stavební úpravy – tzv. AV vybavení „v kostce“.

Projekce na velmi krátkou vzdálenost umožní, že mohou zmizet veškeré nepotřebné kabely. Základ systému je projektor pro velmi krátkou projekční vzdálenost.  Pro lepší kontrast je vhodné jej doplnit projekční plochou antracitové barvy. Plocha je pokryta speciální fólií, která pracuje principem Fresnelových čoček. Přicházející světlo od projektoru zlomí do pravého úhlu na projekční plochu, a tím zaručí stejnou intenzitu jasu na všech místech projekční plochy.

Aby systém mohl být bezdrátový, musí být vyřešena i bezdrátová prezentace, kterou zde zajišťuje zařízení wePresent. Pro multifunkční využití je místnost vybavena audiosystémem se dvěma integrovanými reproduktory i subwooferem. Pro korporátní prostředí je možné rozšíření o taktéž integrovanou videokonferenční kameru.

Nakonec se nesmí zapomenout na ovládání celé místnosti. K tomu slouží řídicí systém ovládaný tabletem, který může být mechanicky zajištěn v dokovací stanici na stole nebo integrován do stolu nebo zdi. Pomocí tabletu můžeme ovládat audio-video systém, osvětlení, žaluzie i klimatizaci.

Důležitá je akustická pohoda a osvětlení

Součástí realizace byla také akustická úprava místnosti, kterou vyřešil originální nápad s tzv. napínaným stropem z bezešvé tkaniny, který vyrovnal dvě výškové úrovně stropu, a zároveň skryl zvukově pohltivé materiály. Výsledkem je řešení akustiky, ale i původně nedostačujícího osvětlení. Akustický otisk místnosti se velmi výrazně změnil, zásadně se zkrátil nežádoucí dozvuk a přibližně polovina stropu je souvisle pokryta úsporným LED osvětlením s možností stmívání pomocí dálkového ovládání, kterým lze pohodlně upravit intenzitu osvětlení i v průběhu jednání. Během celé instalace nebyl vyvrtán jediný otvor, protože pro zavěšení byla použita chemická kotva.

Moderní zasedací místnost je tedy možné vybudovat i v historických prostorách. Historické prvky vyniknou nejlépe v kontrastu s moderním designem a technologií.