Hejtman Petera podporuje vyhlášení Národního parku Křivoklát

Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD) na rozdíl od svého předchůdce Josefa Řiháka (ČSSD) podporuje vyhlášení Národního parku Křivoklát. Naopak co se týče plánovaného rozšíření Letiště Vodochody se názor vedení kraje nemění a nadále podporuje obce, které jsou proti jeho rozšíření. Prioritou pro další investiční rozvoj jsou pro hejtmanství výrobní podniky a vědecká centra, řekl dnes ČTK Petera. 

Hejtman vyhlášení parku podporoval už před několika lety ještě jako krajský náměstek pro životní prostředí v době, kdy kraj vedl David Rath. "Zastávám názor, že by zde národní park vzniknout měl a že tato lokalita a zdejší biotop jsou velmi zajímavé z hlediska ochrany," uvedl Petera. Ministerstvo životního prostředí v červnu zahájilo jednání ohledně vyhlášení parku, a to jak s krajem, tak s obcemi, z nichž některé se obávají případných omezení. Bývalý hejtman Řihák považoval dosavadní ochranu přírody v CHKO Křivoklátsko za dostatečnou. Středočeští radní odmítli vyhlášení Národního parku Křivoklátsko usnesením loni v květnu. 
    
Na straně obcí zůstává vedení kraje stát v případě rozšíření letiště Vodochody. "Letiště Vodochody rozšiřovat nechceme, ale pokud by se investor dokázal domluvit s obcemi, byli bychom schopni přehodnotit naše stanovisko," dodal Petera. Letiště nedávno podalo rozklad proti rozhodnutí ministerstva životní prostředí, kterým byl zrušen ekologický posudek pro plánované rozšíření. V případě, že by vedení společnosti se stížností uspělo, mohlo by letiště začít fungovat nejdříve v roce 2016. 
    
Podle Petery jsou pro kraj prioritou výrobní podniky včetně vědeckotechnických parků, jaký například vzniká ve Vestci u Prahy. "Samozřejmě vždy podporujeme investory, kteří se zaměřují na výrobu, nikoli na stavbu logistických center, protože je tam nízký počet pracovníků," doplnil hejtman. 
    
Ve Středočeském kraji vzniká několik vědeckých center. Letos bylo zprovozněno výzkumné centrum ČVUT v bývalém areálu Poldi v Kladně. V srpnu začne zkušebně fungovat Park vědy v Roztokách. V Dolních Břežanech u Prahy vzniká laserové centrum a ve Vestci u Prahy biotechnologické a biomedicínské centrum. 
 
zdroj: ČTK