Dva nové případy spalniček

Během uplynulého týdne zaznamenali středočeští hygienici dva nové případy onemocnění vysoce nakažlivými spalničkami. Ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Lilian Rumlová v pátek uvedla, že od začátku roku do 18. kalendářního týdne bylo v kraji nahlášeno 43 potvrzených případů onemocnění.

„Jednalo se o čtyři děti do jednoho roku, tři děti mezi jedním a čtyřmi roky, dvě děti ve věkovém intervalu od pěti do devíti let, čtyři děti ve věku 10 až 15 let, jednoho mladistvého a 29 dospělých,“ upřesnila. S dodatkem, že všichni byli hospitalizováni na infekčních odděleních nemocnic.

Spalničky zasáhly do života nejen těmto pacientům, ale také jejich okolí. Karanténní opatření zahrnující izolaci neboli vynucený pobyt doma po dobu 21 dnů od posledního kontaktu s nemocným a vyšetření hladiny protilátek proti spalničkám (s případným očkováním) byla nařízena 292 lidem. Dalších 103 osob ze středních Čech se stejná karanténní opatření týkají v souvislosti s tím, že byly v kontaktu s nemocnými z jiných krajů. Především v Praze, kde spalničky řádí nejhůř.