Drahá zábava pro dobrodruhy? To již dávno neplatí aneb 5 mýtů o jachtingu

 Myslíte, že jachting je drahá zábava, na kterou se dá vyrazit jen v letních měsících? Že je těžké ji zorganizovat a najít kapitána? A že pokud nejste milovníci adrenalinu, pobyt na lodi si neužijete? Ne, na jachtu můžete vyrazit klidně hned, s rodinou včetně malých dětí. Za cenu, která je na úrovni „klasické“ dovolené, a to včetně kapitána. Mýtů, které kolují o jachtingu, je celá řada, na ty nejčastější reaguje Jiří Zindulka, hlavní kapitán společnosti ZINDULKA, jedné z největších společností na světě v pronájmu lodí.  

1.    Jachting je drahý 
Jachting je pro mnohé symbolem luxusu, který si mohou dovolit jen ti nejmovitější. Dovolená na lodi přitom rodinný rozpočet zatíží přibližně stejně, jako pobyt v hotelu u moře. Například v populárním Chorvatsku si jachtu pro šest lidí můžete na týden pronajmout za částku kolem 12 tisíc korun na osobu. Včetně nákladů na kapitána a všech poplatků. 

2.    Hobby jen pro dobrodruhy
Pokud si půjčíte tzv. katamarán, jste nejen na vysoce stabilní a nejbezpečnější lodi, ale i na té nejkomfortnější. Jachting si pak lze užít s celou rodinou včetně dětí. Pro společnou dovolenou je ideální zmíněné Chorvatsko – i díky malým vzdálenostem mezi ostrovy a zátokami zbývá dost času na odpočinek, slunění, koupání a potápění. V Itálii jsou pro rodinné plavby ideální například Toskánsko a ostrovy Cilento, v Řecku oblasti Jónského moře, Saronického zálivu a Sporad, nenáročný a odpočinkový jachting nabízí oblast jižního Turecka, stejně jako řada dalších destinací ve Středozemním moři.  

3.    Jachting je zábava pouze na léto 
Jachting je logicky spojený hlavně s létem, na loď se ovšem dá vyrazit celoročně. Hlavní sezona startuje už kolem Velikonoc, kdy je v tradičních evropských dovolenkových destinacích příjemné „jarní“ počasí. A v dubnu, květnu nebo červnu už si můžete užít prakticky letní sluneční paprsky, a to bez spousty turistů typických pro hlavní sezonu. V tomto období se vyplatí vyrazit ke Středozemnímu moři. Přes zimu se zase můžete vypravit do některé z vyhlášených exotických destinací, například do Karibiku, Thajska, Malajsie, Malediv, Seychel či třeba Francouzské Polynésie a Tonga. V exotickém ráji tak budete moci poznat mnohem víc než pouze vyhlášené pláže. 

4.    Pronajmout si loď je těžké
Že vybrat si správné místo na dovolenou, sehnat tam volnou loď a domluvit vše potřebné, je vysokou školou logistiky? Nikoliv, vše je možné zařídit velmi jednoduše přes internet. Stačí zvolit kam, kdy a v jakém počtu chcete jet. Na stránkách společnosti www.yachting.com se vám automaticky, podobně jako například na www.boooking.com u hotelů, nabídnou volné lodě, které si můžete obratem rezervovat a případně hned vyrazit.

5.    Někdo z posádky musí být kapitán
K lodi si můžete objednat i kapitána, není nutné, aby někdo z vás měl potřebnou licenci. Stačí se tedy pouze domluvit s několika kamarády či členy rodiny a můžete vyrazit. Denní plat kapitána začíná už na 1 500 Kč, dovolená se tedy denně každému prodraží o pár stovek.