Déšť zvedá hladiny středočeských řek, bdělost platí na Berounce

Vytrvalý déšť zvedl hladiny řek ve Středočeském kraji. První povodňový stupeň, tedy bdělost, v regionu podle Českého hydrometeorologického ústavu zatím platí na Berounce, a to od dnešního rána ve Zbečně na Rakovnicku a od večera také v Berouně. Kvůli deštivému počasí přibylo výjezdů hasičů, kteří především odstraňovali popadané stromy a kontrolovali hladinu rozvodněných toků, sdělila ČTK mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková. 

Ředitel krajského úřadu Zdeněk Štětina ráno kvůli povodňové situaci svolal pracovní skupinu. Cílem bylo připravit se na možné ohrožení, které by mohlo nastat o víkendu. Povodí Vltavy podle něj kraj informovalo o vytvoření zásobního prostoru ve vltavské kaskádě.

Státní podnik Povodí Vltavy vytváří v přehradách rezervy podle manipulačního řádu a předpovědí meteorologů. "Vltavská kaskáda se odpouští už asi dva dny," řekla ČTK mluvčí podniku Michaela Pohůnková. Další situace se podle ní bude odvíjet od počasí. 
    
Podle Kostkové se v noci objevily hlavně problémy s místními toky v Hořovicích a jejich okolí. "V některých místech dokonce jednaly povodňové komise a vyhlašovaly druhý stupeň povodňové aktivity. Naštěstí po půlnoci voda začala klesat," uvedla mluvčí. 
    
Dnes dopoledne mimo jiné hasiči kontrolovali potok protékající Rakovníkem, který pod mostem ucpaly naplavené větve. V Jesenici u Prahy museli čerpat vodu ze sklepa a hodně práce mají také na Berounsku. "V 11:00 jsme vyjížděli do Oseka, kde se utrhl celý břeh u cyklostezky a strom spadl do potoka. Hasiči museli počkat na bagr, aby mohli odstranit následky deště," doplnila Kostková. 
    
Už ve čtvrtek krajští hasiči kvůli vytrvalému dešti vyjížděli ke třem desítkám případů. Odstraňovali popadané nebo nakloněné stromy nad silnicemi, čerpali vodu z lagun a ze zatopených garáží a sklepů. Nejvíce problémů zaznamenali na Berounsku, Kladensku, Mělnicku a Mladoboleslavsku. K popadaným stromům hasiči v různých částech kraje podle Kostkové vyjíždějí i dnes. 
 
zdroj: ČTK