Cyklostezka Po stopách českých králů má nový úsek na Berounsku

Cyklostezka Po stopách českých králů se rozrostla o nový úsek, který spojil okrajové části Králova Dvora a Zdic na Berounsku. Výstavba cyklostezky vyšla na téměř deset milionů korun. Slavností otevření trasy se uskuteční při zahájení cyklistické sezony v příštím roce, cyklisté ji však mohou využít už v zimě. ČTK to řekl starosta Petr Vychodil. Nový úsek cyklostezky má npředevším bezpečnostní význam, protože cyklisté tudy mohou jezdit pouze po silnici přes Levín, která je frekventovaná a nebezpečná. 

Původně počítalo s náklady 12 milionů korun, při soutěži ale stavba zlevnila. Část peněz město zaplatí z dotací získaných od Státního fondu dopravní infrastruktury. "Byla dokončena asfaltová pokládka a v současné době se dodělává značení. Jsem rád, že byl dodržen plánovaný rozpočet akce," uvedl Vychodil. 
    
Cyklostezka má asfaltový povrch a trasa prakticky kopíruje tok Litavky a vede částečně jeho korytem až k rybníkům v části Popovice, kde navazuje na stávající účelovou komunikaci pod dálnicí D5, která se stane součástí cyklostezky. Pod Levínským vrchem cyklostezka naváže na další 1,5 kilometru dlouhý úsek, celkem tedy přibude 3,4 kilometru tras pro cyklisty. 
    
Cyklostezka by podle starosty také měla být propojena trasou přes Králův Dvůr k areálu cementárny. Záměru ale zatím brání zablokování městských pozemků Středočeským krajem kvůli výstavbě železniční tratě do Plzně. "Nyní není možné vydat územní ani stavební povolení," uvedl Vychodil. Město se proto brání vymezení železničního koridoru u soudu společně s nedalekým Berounem. "Věřím, že rozum zvítězí, a pozemky pro výstavbu nové komunikace i pokračování cyklostezky podél Litavky se podaří zrealizovat," dodal Vychodil. 
    
Cyklostezka by měla v budoucnosti propojit Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor. Výstavba cyklostezky Po stopách českých králů začala před sedmi lety. Od té doby se postavilo přes 20 kilometrů nových úseků, které navázaly na části, jež nebylo potřeba upravovat. 
    
Název cyklostezky je odvozen od toho, že spojuje historická města, kde pobývali čeští králové. Většina trasy vede podél Berounky a Litavky. Stezka v okolí Berouna je součástí evropské sítě cyklotras EuroVelo 4, která prochází územím Francie, Belgie, Německa, ČR, Polska a Ukrajiny. 
 
zdroj: ČTK