ČNB: Banky ve zpřísnily úvěrové podmínky u všech typů půjček

Tuzemské banky ve druhém čtvrtletí zpřísnily úvěrové podmínky u všech typů půjček. Pro třetí čtvrtletí očekávají další zpřísnění u podnikových úvěrů, ale uvolnění u úvěrů na bydlení. Vyplývá to ze Šetření úvěrových podmínek bank, které dnes zveřejnila Česká národní banka na internetu.  

ČNB rovněž uvedla, že klesly marže bank u podnikových úvěrů a půjček na bydlení. Výjimkou jsou rizikovější úvěry. U spotřebitelských úvěrů se průměrné marže ve druhém čtvrtletí zvýšily, banky však současně snižovaly neúrokové poplatky. Poptávka po všech typů úvěrů rostla.
 
Pro další čtvrtletí banky čekají, že poptávka stoupne u podnikových půjček. "Poptávka domácností po úvěrech na bydlení i spotřebitelských úvěrech by měla mírně klesnout," uvedla ČNB.
 
Průzkumu se v červnu zúčastnilo 18 bank, které mají rozhodující podíl na bankovní úvěrovém trhu.
 
Zjišťování úvěrových podmínek bank patří podle ČNB v mnoha zemích pod názvem Bank Lending Survey ke standardním nástrojům, které umožňují získat centrálním bankám a dalším uživatelům cenné informace o vývoji na bankovním úvěrovém trhu nad rámec údajů z pravidelného reportingu. V Česku průzkum provádí centrální banka čtyřikrát ročně a výsledky jsou zveřejněny vždy v poslední dekádě ledna, dubna, července a října.
 
Z poslední, dubnové zprávy ČNB vyplynulo, že tuzemské banky v prvním čtvrtletí úvěrové standardy u podnikových půjček a spotřebitelských úvěrů výrazněji nezměnily. U úvěrů na bydlení podmínky uvolnily.
 
Autor: ČTK