Beroun chce získat dotaci 16 milionů Kč na vznik muzea keramiky

Beroun chce získat dotaci 16 milionů korun na rekonstrukci historického domu z 19. století v Zámečnické ulici, kde má vzniknout muzeum keramiky a hrnčířství. ČTK to řekla mluvčí radnice Pavla Švédová. Oprava má celkem vyjít na zhruba 20 milionů korun, přesná cena teprve vzejde z výběrového řízení. 

Město dostalo dům zadarmo od státu loni. Dvoupatrový historický dům se nachází nedaleko Husova náměstí v památkové zóně. Je ohraničen poměrně zachovalými historickými hradbami, střecha a krytina domu je přes 100 let stará. Součástí bezúplatného převodu byla i přilehlá zahrada a pozemky o výměře 600 metrů čtverečních. Jeho cena se odhaduje na více než devět milionů korun. 
    
Město chce dotaci podle Švédové získat ze středočeského Regionálního operačního programu, kde bude na podzim vypsána výzva pro cestovní ruch. Radnice očekává, že bude o peníze velký zájem, a tak mohou projekt lidé podpořit vyplněním dotazníku na webu města. "Výsledky průzkumu pak budou sloužit jako jeden z podkladů pro zpracování projektové žádosti o evropskou dotaci," uvedla projektová manažerka města Simona Boldi. 
    
V objektu se už uskutečnil stavebněhistorický průzkum, na jehož základě památkáři doporučili zachování rozvržení objektu i jednotlivých podlaží. Město má k dispozici také projektovou dokumentaci pro stavební povolení. 
    
Kromě muzea keramiky by v objektu měla být prodejní galerie, keramická dílna nebo výstavní síň pod širým nebem v zahradě. Mohly by se tam konat různé kulturní akce či pravidelné kurzy pro školní i předškolní děti. "Jejich cílem by bylo seznámit je s tradicemi města, hrnčířstvím a dát jim možnost i prostor si práci s hlínou vyzkoušet," dodala Švédová. 
    
Berounští hrnčíři byli proslavení svou tvorbou od počátku 14. století. Rozmach tohoto řemesla však nastal až v 16. a 17. století, kdy keramickým zbožím zásobovali pražské domácnosti. 
    
Nejslavnějším dochovaným exponátem berounské keramiky je džbán Šimona Nemazala z Berouna s nakresleným letopočtem 1577. V Berouně se v souvislosti s hrnčířskou tradicí každoročně konají oblíbené trhy, na nichž řemeslníci nabízejí keramické repliky inspirované tehdejší technikou výroby i motivy zdobení. 
 
zdroj: ČTK