Beroun chce rozšířit zóny bez dopravních značek

Beroun na svém území rozšíří zóny, kde nejsou dopravní značky a kde si motoristé dávají přednost jen podle pravidla pravé ruky. Město si od toho slibuje zpomalení a větší bezpečnost dopravy. Novinářům to řekla starostka Šárka Endrlová. Nyní tento systém platí v okolí Kollárovy ulice a v částech Na Veselou nebo Zavadilka. 

Město chce rozšířit systém přednosti bez značek do severní části, kterou ohraničí ulice Košťálkova, třída Míru, Jugmannova, Za Městskou horou, Okružní a Talichova. "Průtah městem po trase Košťálkova, Jungmannova a Okružní však bude nadále značen jako hlavní," upozornil vedoucí odboru dopravy Miroslav Jerling. 
    
Systém bude podle Endrlové zaveden především v rezidentních částech města, kde je nová zástavba a jsou tam nové silnice, které řidiče lákají k rychlé jízdě. Podle města tím bude zpomalen provoz, sníží se počet dopravních značek a v rozpočtu se ušetří peníze potřebné na údržbu dopravního značení. Systém se prý také osvědčil v částech, kde byl zaveden dříve. "Nejprve byli lidé zděšeni, ale pak od nich začaly chodit reference, že se cítí bezpečněji," uvedla Endrlová. 
    
Systém bez dopravních značek používají ve Středočeském kraji i další města. Osvědčil se například ve Slaném na Kladensku nebo Říčanech u Prahy. 
 
zdroj: ČTK